Araç Klima Sistemleri Elemanlarının Bakımları ve Kontrolleri

Klima sistemi elemanlarının aracın servis kataloğunda belirtilen kilometre veya yılı doldurmalarıyla ve çeşitili nedenlerden dolayı bakım ve kontrolleri, sistemin verimli çalışması açısından önemlidir. Elektronik kontrol ünitesi; sistemi etkileyebilecek bir dizi hatayı ve arızayı sensör kumanda yazılımı ve kendi kendine ayarlanan aktüvatörler vasıtası ile kaydederek hafızasında saklayabilir. Eğer bu arızalardan herhangi biri ortaya çıkarsa, kontrol ünitesi hatalı değerleri düzeltme değerleri ile değiştirerek sistemin çalışmasına kumanda etmeye devam eder. Bu şekilde sistem çok iyi olmasa da çalışmasına devam eder.

İki tür arıza kaydedilir:

Ara sıra ortaya çıkan arızalar. Bu arızalar kontak anahtarı STOP konumuna çevrildiğinde silinirler.

” Kalıcı ” arızalar. Eğer herhangi bir arıza 5 defadan daha fazla belirli bir süre için ortaya çıkarsa, bu arıza kalıcı arıza olarak kabul edilir ve kontrol ünitesinin hafızasında saklanır. Bu arızalar kontak anahtarı STOP konumuna çevrildiğinde silinmezler, sadece test cihazı kullanılarak giderilebilirler.

Klima sistemleri elemanlarının bakım ve kontrolleri esnasında ve herhangi bir müdahaleden önce alınması gerekli tedbirler ve uyulması gereken bazı kurallar vardır, bunlar şöyle sıralanabilir:

* Klima gazı atmosfere bırakılacak olursa havanın içerisindeki oksijen ile yer değiştirir. Dolayısıyla, Klima sistemi ile ilgili işler iyi bir havalandırmaya sahip yerlerde yapılmalıdır.
* Soğutucu akışkanın klima sisteminden boşaltılmasını kolaylaştırmak için, önce aracın motoru ve klima sistemi 10-15 dakika kadar çalıştırılmalıdır.
* Araçtan klima sistemi sökülecek ise; öncelikle akünün negatif kutup başını sökülür. Sistem boşaltılır ve soğutucu akışkan toplanır.

* Araçtan klima sistemi söküldüğünde, içlerinde kompresör yağı bulunan klima elemanlarının tapaları hemen kapatılır, nem ve toz girişini önlemek için boruların uçları ve rekorlar tıkanır.
* Sistem elemanlarında hasar veya kırılmalar olduğunda ve boruların çok uzun bir süre için açık havaya maruz kaldığı tamir işlemlerinin yapılması durumunda, nemin giderilmesi için sistemin iyice temizlenmesi gerekir.
* Anti – toz ve anti – polen filtresi kirli ise temizlenir veya gerekiyorsa değiştirilir, aksi takdirde soğutma verimi düşer.
* Kondenser ve evaparatör petekleri kirli ve tıkanmış ise temizlenir, kanatçıklarda kapanma, ezilme ve yamulma varsa düzeltilir, değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilir.
* Sistem parçalarının değiştirilmesini gerektiren tamir işlemlerinde, değiştirilen her parça için aracın kataloğunda belirtilen miktar kadar yağ eklenmelidir.
* Klima montajı esnasında, elemanların montajını yaparken sistemin, bilhassa nem tutucu filtrenin nem almaması için seri hareket edilmelidir.
* Rekorlar ve borular yerlerine takılırken, bağlantılardaki o-ringler soğutucu akışkanına dayanıklı olan yenileri ile değiştirilir. Bağlantı yerlerindeki dişler belirtilen tipteki donmaya karşı dayanıklı yağ ile yağlanır.
* Sistemdeki kaçakların tespiti için sisteme belirli bir miktarda (yaklaşık 200 g) R134a soğutucu akışkanı doldurulur; bir kaçak tespit dedektörü kullanarak, nerede kaçak olduğunu belirlenir ve daha sonra akışkan boşaltılarak kaçaklar giderilir.

* Sistem basıncı; dolum ekipmanı kullanılarak, motor çalışır durumda (yaklaşık 1500 dev/dk’ da) ve dış hava sıcaklığı 20-30 °C iken kontrol edilir. Bu şartlar altında basınç ölçüm cihazının düşük basınç ve yüksek basınç devrelerinin katalog değerlerini göstermesi gerekir.
* R–12 gazı ile R-134a gazı kesinlikle karıştırılmamalıdır, iki gaz çok küçük miktarlarda bile karıştırılsalar klima kompresörü arızalanır.
* Klima gazlarının stoklandığı yerin ısısı 52°C ‘den fazla olmamalıdır. Klima gazının içerisinde bulunduğu kaba kesinlikle açık ateş tutulmamalı ve düşürülmemelidir.

* R-134a gazının kullanıldığı araçların klima kompresörünün yağı özeldir. Yağ seviyesini tamamlamak için, sadece belirtilen tipte yeni yağ kullanılmalıdır. Başka çeşit bir kompresör yağı kullanımı sistemde çok ciddi hasara neden olur.
* R-134a gazının kullanıldığı klima sistemindeki kompresör yağı atmosferin rutubetinden hemen etkilenir ve özellikleri bozulur. Yağın bulunduğu kabın iyi izole edilmiş olduğu kontrol edilmeli, kalan yağın bozulmaması için kabın kapağı sıkıca kapatılmalıdır.
* Kompresör yağının kesinlikle aracın plastik bölgelerine temas etmesine ve R- 134a gazının atmosfere dağılmasına izin vermemelidir. Uygun bir geri toplama sistemi kullanılmalıdır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com