“Arçelik-LG” Ticari Klima Üretecek

Paylaş
 

Arçelik ve LG. Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Arçelik-LG) çatısı altında yapılacak 200 milyon liralık yatırımla ticari klima üreteceğini açıkladı.

 

Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edildiği klima sistemi olan VRF sistemleri alanında, bugüne kadar geliştirilmiş en ileri sistem olan Multi V 5’in tanıtım toplantısı Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, LG Electronics Inc. İklimlendirme Çözümleri Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı James Lee, LG Electronics Türkiye Genel Müdürü Seonghak Kim ve Arçelik İklimlendirme ve Enerji Türkiye ve Uluslararası Satış Yöneticisi Bahadır Kocaaslan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Can Dinçer, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye toplam klima pazarının büyüklüğünün 1 milyar dolar civarında olduğu bilgisini verdi.

VRF teknolojisini ve know-how’ını Türkiye’ye kazandırdıklarını aktaran Dinçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Tıpkı, Türkiye’de ilk pencere tipi klimayı, ilk split klimayı ve ilk Inverter teknolojisini ürettiğimiz gibi, VRF sistem klima dış ünitelerini yine ilk kez biz Türkiye’de üreteceğiz. Pazarda artan talebi karşılamanın yanı sıra yurt dışındaki inşaat projelerine de ürün sağlayabileceğiz. Hem ithalatı ikame edeceğiz, hem de ihracat yapacağız. Böylelikle Türkiye’ye kısa vadede ilave 200 milyon dolar gelir kazandırmayı planlıyoruz.”

Bugüne kadar Arçelik ve Beko markaları ile yürüttükleri ticari klima faaliyetlerine ek olarak, LG markalı ticari klimaların satış ve dağıtım haklarını da münhasıran bünyelerine katacaklarını belirten Dinçer, “LG markalı ürünler bundan böyle Arçelik mühendislik yetenekleri, kurumsal çözüm altyapısı ve güçlü satış sonrası hizmetleri ile tüketicilere ulaşacak.” diye konuştu.

Dinçer, ortaklıklarının yeni döneminde ticari klima ve yeni teknolojiler için yaklaşık 200 milyon lira yatırım planladıklarının altını çizdi.

Mevcut 185 modellerini, yapacakları yatırımlarla yeni eklenecek 65 adet platformla yaklaşık 260 modele çıkarmayı hedefledikleri bilgisini veren Dinçer, sadece ev tipi split klima üretimi ile sınırlı kalmayıp, ticari klima üretimini artırarak çeşitlendirmeyi ve Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Dinçer, Türkiye’de ev tipi klima pazarında lider olduklarını, aynı başarıyı en kısa zamanda ticari klimada da göstereceklerine işaret etti.

“Uluslararası alanda hedefimiz ise girdiğimiz her pazarda ticari klima ürünlerimizle ilk 3 arasında yer almak.” diyen Dinçer, tanıtımı yapılan Multi V5’in bugüne kadar geliştirilmiş en ileri VRF ticari klima ürünü olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yatırımı yapılacak olan VRF ticari klima sistemleri, enerji verimli özelliğiyle ön plana çıkıyor. Türkiye’nin enerji ithalat faturası yıllık 27 milyar dolar. Bu rakamın yüzde 25’i binaları ısıtmak ve soğutmak için kullanılıyor. 2016 yılında Türkiye’de binaları ısıtmak ve soğutmak için yaklaşık 6,5-7 milyar dolar harcandı. Yatırımını yapacağımız yeni nesil sistemler ile konvansiyonel sistemlere kıyasla binalarda yüzde 30 seviyesinde enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Türkiye’de bu dönüşümün yarısını dahi gerçekleştirebilirsek yılda 1 milyar dolar tasarruf sağlayabiliriz. Bu da Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücünün 6 katı kadar güneş enerjisi santralinin üreteceği elektriğe eşdeğer tasarruf anlamına gelmektedir.”

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com