Btu Hesaplama İşlemleri

Klimaların kapasitesini gösteren birim, artık herkesin bildiği gibi btu (British Thermal Unit) olarak geçer. Bu değer klimanın soğutma işlemini yapabilme kapasitesini gösterir. İhtiyacınız olan klimayı tespit etmek için basit hesaplamalarla btu değerini hesaplamanız gerekiyor. Bu hesaplama işlemini adım adım birlikte yapacağız. Lütfen aşağıda sıralı işlemleri adım adım uygulayınız.

1.  Klimanın kullanacağı odanın alanını hesaplayın. Çıkan sonucu metrekare olarak alttaki hesaplamaya dâhil ederek BTU(alan) değerini bulun.

BTU(alan) = 337 X Oda Alanı

2.  Odada bulunan pencerelerin toplam alanlarını hesaplayın. Odanızın gün içinde güneş almasına göre aşağıdaki hesaplamayı yaparak BTU(pencere) değerini hesaplayın.

Oda güneşe bakıyorsa >> BTU(pencere)= 870 X Pencere Alanı

Oda güneş görmüyor ya da az görüyorsa >> BTU(pencere)= 165 X Pencere Alanı

3. Odayı kullanan kişi sayısı klimanın soğutma kapasitesini çok etkilemektedir. Odada standart olarak bulunan kişi sayısını kullanarak BTU(kişi) değerini hesaplayın

BTU(kişi) = 400 X Kişi Sayısı

4.  Odanızda bulunan elektronik cihazlar çalışma esnasında ısı üretirler. Tüm cihazların ısı üretimi, klima performansını olumsuz olarak etkileyebilir. Bunların watt olarak büyüklüklerini toplayın. BTU(watt) değerini hesaplayın.

BTU(watt) = 4 X Cihaz Güçleri Toplamı

5.  Son olarak bulduğunuz dört rakamı toplamanız gerekiyor. Aşağıdaki işlem ile sonucu bulun.

BTU(toplam) = BTU(alan) + BTU(pencere) + BTU(kişi) + BTU(watt)

BTU(toplam) değerine ilişkin açıklamalar aşağıdaki tablodan incelenebilir.

BTU(toplam) Değeri / Klima Kapasitesi

9000’den küçük ise

9000 BTU

9000 – 12000 arası ise

12000 BTU

12000 – 17100 arası ise

18000 BTU

17100 – 20500 arası ise

22000 BTU

Eğer bulduğunuz BTU(toplam) rakamı yukarıdaki tablonun gösterdiği rakamlardan daha yüksek ise, satıcıdan salon tipi ya da tavan tipi klimalar hakkında bilgi almalısınız. Odanız da müsait ise, bu tip büyük klimalar ihtiyacınızı ancak karşılayabilecek demektir.

Not: Burada açıklanan matematiksel işlemler tamamen tavsiye amaçlıdır. Satın alma öncesi mutlaka uzman bir analist tarafından, yerinde keşif yapılarak hesaplatılmalıdır. Burada yazılan işlemler tamamen sizlerin ön bilgi amacıyla bu hesaplamayı yapmanız için hazırlanmıştır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com