Çatı Tipi Paket Klima

Paylaş
 

Çatı tipi klimalar hava koşullandırma sektörünün en önemli konularından birini oluşturur. Bunun nedeni sunduğu kullanım esnekliğidir. Kullanımda en çok tercih edilen cihazlari paket tip cihazlardır. Paket tip cihazları ısıtma/soğutma kapasiteleri ve yöntemlerine göre kategorize edilir.

Bu katagoriler; 

1- Paket tip klimalar

2- Yıl boyu klimalar

3- Isı pompaları

4- Düşey paket tipi klimalar

Genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için “çatı tipi – rooftop” olarak adlandırılır. Fakat zemine ya da kaide üzerine de yerleştirilirler.  Paket tip cihazların birincil işlevi soğutmadır.   Tipik bir çatı tipi cihazı monoblok yapıdadır. Birinci bölümde kompresör, yoğuşturucu, batarya ve fanı toplanır. İkinci bölümde dönüş, besleme havası ve karışım havası odaları bulunur. Üçüncü bölüm ikinci bölüme eklenmiş dış ortam havası giriş odasıdır. Birinci bölüm soğutma devresi, ikinci ve üçüncü bölümler hava devresi ile ilgilidir. Bu nedenle birinci bölüm split tiplerdeki dış üniteye, ikinci ve üçüncü bölümler ise iç üniteye karşılık gelir.

İkinci bölümde ana parça olarak filtre, fan ve motoru ile bir batarya yer alır. Üçüncü bölümde ise dış ortam havasını cihazın içine alan bir damper bulunur. Soğutma çevriminde dış ünite yapar. Doğal gazlı klimaların çalışma prensibi ise en basit hali ile şöyle ifade edebiliriz. Doğal gazlı klimalar, kompresörün elektrik motoru yerine doğal gaz motoru ile tahrik edildiği klimalardır. Özetle bu klimalarda, enerji olarak elektrik yerine doğalgaz kullanılmaktadır da diyebiliriz.

Elektrikli klimadan, doğal gazlı klima sistemlerine geçmenin, elektrik talebine olan artışa frenleyici etki yapacağı belirtiliyor.  Doğal gazlı klimanın başlıca avantajı enerji maliyetinin düşük olmasıdır. 1000 Kcal kalorifik değer için yapılan bir hesaplamaya göre, doğal gazlı klimanın yakıt maliyeti, elektrikli klimaya göre üçte bir oranında daha ucuz. Kuşkusuz elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki dalgalanmalar bu oranı etkileyebilir. Ancak yine de doğal gazlı klimaların daha ekonomik olduğu anlaşılmaktadır. Doğal gazlı klimaların bir büyük avantajının da çevreye olan katkısıdır.

Buzdolabı da dahil olmak üzere günümüzün soğutma sistemleri, CFC (kloroflorokarbon) kullanıyorlar. Bu da küresel ısınmayı hızlandırıyor. Oysa doğalgazlı klimalar CFC kullanmadan çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Paket tip cihazlar, merkezi bir sisteme göre bazı önemli üstünlüklere sahiptir. Bunlar;   Birleşik bir yapıdadır.  Yerleştirilmesi ve montajı, göreli olarak daha kolay ve ekonomiktir.  Çoğunluğu fabrika montajlıdır ve fabrikada test edilmiştir.  Daha az kanal alanına ihtiyaç vardır.

 Çatı Tipi Klimaların Kullanım Alanları:  Bu tip cihazlar kapasitelerine bağlı olarak konutlarda, restoranlarda, fast food restoranlarında, tek veya çok katlı ofis binalarında, okullarda, açık alışveriş merkezlerindeki dükkânlarda, ticari binalarda, atölyelerde, fabrika üretim bölgelerinde kullanılırlar.

Etiketler:
çatı tipi klimalar
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. nurettin dedi ki:

    1 adet rooftop paket tipi çatı tipi klima var tc1 arızası veriyo 2. Kompresör cekmiyo kalabiliriz acil

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com