Çin ve Endonezya’ya şikâyet!

Paylaş
 

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Çin ve Endonezya’dan ithal edilen ”lamine parkeler” ile Çin menşeli ”duvar tipi split klimalarla bunların iç ve dış üniteleri” ile ilgili olarak nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.DTM’nin, ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin 2 tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, yerli üreticiParke-Tek San. Tic. A.Ş, Çin ve Endonezya menşeli ”lamine parkeler” için halen uygulanmakta olan dampinge karşı kesin önlemin sona ermesi halinde damping ve zararın devam edeceği veya yeniden meydana geleceği gerekçesiyle nihai gözden geçirme soruşturması açılması istemiyle başvuruda bulundu.

DTM, yaptığı inceleme sonucunda nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.

ARÇELİK VE VESTEL’İN ÇİN MALI KLİMA ŞİKAYETİ
Öte yandan, yerli üreticiler Arçelik-LG Klima San. ve Tic. A.Ş, Türk Demir Döküm Fabrikaları A.Ş. ve Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş. tarafından, Çin menşeli ”duvar tipi split klimalar ve bunların iç ve dış üniteleri (değişken soğutucu debili split klimasistemleri dış ünitesi hariç)” için halen uygulanmakta olan dampinge karşı kesin önlemin sona ermesi halinde damping ve zararın devam edeceği veya yeniden meydana geleceği gerekçesiyle nihai gözden geçirme soruşturması açılması istemiyle başvuruda bulunuldu.

DTM, söz konusu ithalatla ilgili de, nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.

// ]]>

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com