Damper nedir? Çeşitleri nelerdir?

Paylaş
 

Damperler kanaldan geçen hava miktarına müdahale etmek için yapılan içinde kelebek  klepe bulunan hava kısıcılardır. Galvanizli, paslanmaz veya alüminyum sac malzemeden  imal edilirler. Havalandırma kanallarının uygulamasında hatların tek kanalda toplandığı durumlarda ve uzun hatlarda, özellikle hat ayrımlarında havanın homojen dağılımını  sağlamak için damper kullanılması şarttır. Damperler ağızlarında çapına uygun ölçüde  sızdırmazlık contasıyla imal edilirler ve spiral kenetli kanalların içine geçecek çapta  yapılırlar.

Damperin içindeki kelebek klepe merkezinden geçen bir mil ucuna takılan klepe kolu çevrilerek geçen hava debisinin (Q) ayarı yapılır. Debi ayarında istenilen değere ulaşıldığında klepe kolunun üzerindeki kelebek somun sıkılarak içerdeki klepe sabitlenmiş  olur. Tekrar ayar yapılmak istendiğinde somun gevşetilerek yapılabilir.

Ayrıca herhangi bir mahalde çıkan yangının komşu mahallere sıçramasını ve mevcut havalandırma sisteminde hava dolaşımını kapatarak yangının körüklenmesini önler.

Havalandırma damperi

Havalandırma damperi

 

Damper çeşitleri

  1. Hacim damperleri
  2. Oransal karışım damperleri
  3. Yüzey ve by-pass damperleri
  4. Yangın ve duman damperleri

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com