Elektrik Tesisatında Kullanılan Araç ve Gereçler

Kablolar: Elektrik tesisatlarında enerjinin almaçlara iletimi kablolar aracılığı ile olur. Kablolar elektrolitik bakır iletkeni yalıtkan bir madde ile kılıflayarak yapılırlar. Ev içi tesisatta hemen hemen yalnız termoplastik yalıtkanlı NV kabloları kullanılır.

Kabloların iletken kesitleri, üzerlerinden akıtılacak güce göre değişir. Ev içi elektrik aydınlatma tesisatıiçin 1,5 mm2 kesitli, priz devreleri için de 2,5 mm2 kesitli bakır kablolar kullanılır.

Borular ve Parçaları: Borular, iletkenleri dışetkilerden özellikle mekanik çarpmalardan ve su ile temasının önlenmesinde kullanılır.
Borularıeklemek veya bu borularla köşe dönmek için ek parçalarıkullanılır. Bunlar; T-parçası, muf ve dirsekten oluşur.
Buatlar: Boru içerisinden çekilen iletkenlerin, gereken yerlerde birbirlerine eklenmeleri klamensler kullanılarak buatlar içinde yapılır.
Anahtarlar: Elektrik devresini açmak ya da kapamak amacıyla kullanılan tesisat malzemesidir. Birçok tip ve yapıda olanlarıvardır. Anahtarlar yapılarına göre sıva altıve sıva üstü olarak kullanılırlar.

Prizler ve Fişler: Prizler taşınır almaçlarışebekeye bağlamada kullanılır. Fişler almaçlara kablolarla bağlanmış, prizlerden almaca enerji iletimini sağlayan parçalardır.

Klemensler: İletkenlerin birbirlerine güvenli ve standartlara uygun bağlanmasınısağlayan parçalardır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com