Evinize uygun klima nasıl seçilir?

Paylaş
 

Yaz aylarının en popüler konularından biri klima seçimidir. Dikkat etmeniz gereken basit önerilerimize göz atmadan klima almayın!

Bütçenizi belirleyin. Evin genişliği, odanın tavan yüksekliği, pencereler, evdeki elektrikli ev aletleri ve aydınlatmalara uygun BTU değerli bir klima seçmeniz gerekmektedir. BTU, orijinal dilinde British Thermal Unit olan İngiliz Isı Birimi anlamına gelen bir ölçümdür. Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır.

Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. BTU değeri arttıkça klimanın maliyeti de artar. Ancak yaşadığınız bölgeye, ev tipinize ve yukarıda saydığımız özelliklere göre bir BTU değeri seçmediğiniz takdirde eviniz yeterince soğumayabilir. Fazla BTU ise enerji israfına sebep olacaktır.

BTU nasıl hesaplanabilir?

Btu hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

Soğutma ihtiyacı(Btu/h)= Bölge Katsayısı x Soğutulacak alan ( m2 olarak)

Ülkemizdeki bölge katsayıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Akdeniz :445
Doğu Anadolu :308
Ege :423
Güney Doğu Anadolu :462
İç Anadolu :346
Karadeniz :385
Marmara :395

Klima seçerken antibakteriyel özellik taşımasına da özen gösterilmelidir. Havayı kurutmayan, nemi yok etmeyen klimalar seçmek önemlidir. Nitekim, sabaha kadar çalıştığında evdeki nem tamamen kaybolacak ve yaşam için uygunsuz bir alan yaratacaktır.

Klimanızın enerji sınıfı da hem çevreyi hem de bütçenizi korumak için gereklidir. Yüksek enerji sınıflı bir klima için verdiğiniz ekstra ücretler elektrik faturanızdaki düşüş olarak size geri dönecektir.

Klima alırken servisinin yakınlarda bulunmasına büyük özen gösterin. Oturduğunuz bölgeye yakın, hemen müdahalede bulunabilecek bir servis ağının varlığı oldukça önemlidir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com