Evlerde Havalandırma En Dogru Nasıl Olur ?

Paylaş
 

Odadaki nemin azaltılması için günde bir kaç kez, kısa süreli ( 5 ila 10 dakika ) pencereleri tamamen açıp içerisinin havası değiştirilmelidir. Üstten devrilerek aralık bırakılan pencerelerle yapılacak havalandırma, yeterince hava değişimi sağlamadığı için tavsiye edilmez.

  • a) Banyo: Banyoda duş aldıktan sonra, duvarlardaki ve yerlerdeki sular kurulanmalıdır. Duştan sonra banyonun varsa pencereleri kısa süre için ardına kadar açılmalı, penceresiz banyoların havalandırma sistemlerinin eksiksiz çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Böyle banyolarda mümkünse, havadaki nem miktarına göre otomatik çalışmayı sağlayan hassas ölçü aletleriyle donatılmış mekanik havalandırma sistemleri tercih edilmelidir. Islak havlular ve duvarlar, kısa süreli havalandırmaya rağmen hala su barındırıyor olabilir. Havluları kurutmak için banyodaki kaloriferin üstüne serebilirsiniz. Havlular kuruyana kadar pencere açık tutulmalıdır ( havalandırma esnasında banyonun kaloriferi kapatılmazsa, havlular daha çabuk kurur ).
  • b ) Mutfak: Mutfakta davlumbaz sayesinde kullanılmış havanın, binanın dışına yönlendirilmesi, aynı zamanda içerideki nemin de dışarı atılmasını sağlar. Böyle bir havalandırma sistemi, ayrıca yemek buharlarının ve ( yemek gaz ocağında pişiriliyorsa ) yanıcı gazların dışarı atılması açısından son derece faydalıdır. İçerideki havayı filtreleyip yine mutfağa veren aspiratörler, havadaki nemin azaltılmasına yaramaz.
  • c ) Isıtılmayan ve ya az ısıtılan odalar: Daha az kalorifer ve ya soba yakılarak serin tutulan odaların havası ile akşamları ısıtmaya çalışmak yanlıştır. Bu yapılırsa, daha serin olan oda duvarlarında ve ya pencere camlarında buğu ve çiy damlacıkları oluşabilir. Az ısıtılan yatak odalarının kullanımında, sabah kalktıktan sonra iyice havalandırılarak, içerdeki nemin ( her uyuyan insan havaya gecede birkaç litre su buharı verir ) dışarı atılması temin edilmelidir. Uzun süre kullanılmayan ve ısıtılmayan odalar, tekrar kullanılmaya başlamadan önce iyice havalandırılmalıdır.
  • d ) Evde Yokken: Eğer çok uzun süre, ev sakinleri evde bulunmadıkları için pencereler açılarak evi havalandırmak mümkün olmayacaksa, o zaman hiç değilse ev içindeki ara kapılar açık bırakılarak, banyo ve mutfaktaki olası nemin tüm eve eşit olarak yayılması sağlanabilir.
Evlerde Havalandırma En Dogru Nasıl Olur ?

Evlerde Havalandırma En Dogru Nasıl Olur ?

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com