Hava Filtresi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Paylaş
 

Bir motorun verimli calışabilmesi için gerekli olan parçalardan biri hava filtresidir.  Motorun hava emiş yolundaki tek engel olan hava filtresi, dışarıdan emilen havanın temizlenerek motorun yanma odasına iletilmesini sağlar.
Hava filtresinin verimli çalişabilmesi için zararlı maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Spor hava filtreleri de bu fikir baz alınarak geliştirilmistir.
Otomobillerdeki orjinal kağıt filtrelerin aksine, bu filtreler iki farklı maddeden üretiliyor:  Sünger ve yağlı pamuk-tel karışımı (koton).  Sünger filtrelerin geçirğenliği daha fazla olduğu için daha çok performans elde ediliyor. Ancak bu filtrelerde toz geçirme riski daha yüksek. Yağlı pamuk-tel karışımı  filtrelerse, yağ ihtiva ettikleri için tozu daha iyi tutabiliyorlar. Tabii geçirğenlikleri sünger kadar yüksek olamıyor. Filtreler otomobile iki şekilde uygulanabiliyor; Açık ve Kutu içi. Kutu içi filtreler, otomobilin orjinal filtre yuvasına takılarak daha fazla geçirğenlik sağlanıyor. Açık filtrelerse emme manifolduna bir aparat yardımıyla bağlanıyor. Hem kutu içi hem açık yağlı filtrelerin tümü, periyoduk aralıklarla temizlenip yeniden kullanılabiliyor.
Özellikle açık tip filtrelerde, otomobilin motor hacmi ve orjinal hava filtresinin yapışma göre belli bir güç artışı sağlanabiliyor. Otomobilin orjinal filtre sisteminde, kaybolan hava akışı hızıve yoğunluğu, açık tip filtreler sayesinde daha efektif hale geliyor ve yanma odasına giren hava miktarı daha fazla olduğu için yanma da daha şiddetli oluyor ve böylece belli bir güç artışı  elde ediliyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com