Hava Perdesi Ne İşe Yarar

İç ortamdaki iklimlendirilmiş havanın kalitesini koruyarak dış ortamda bulunan olumsuz havanın iç ortama girmesini engellemek için yatay ya da dikey hava akımı ile belirli hızda hava üfleyerek perdeleme yapan cihazlara hava perdesi deniliyor.
Klimalar insanların konforu için gerekli olan iklimlendirme, soğutma, nem ayarlama gibi işlemleri yapan cihazlardır. Bu konforun sağlandığı havanın kalitesi daha sıcak, daha soğuk, pis havalarla düşürülmemeli, nem, toz ve sinek de bu temiz havaya karışmamalı. Bu görev hava perdesine düşüyor.
Her iki bölümü birbirinden yalıtarak bölen hava perdesi  iki ortam arasında gerekli olan izolasyonu ortama, mevsim koşullarına göre maksimum düzeyde sağlıyor. Bu sayede görünmez bir kapı gibi görev yapıyor ayrıca enerji tasarrufu da sağlıyor.
Hava perdesi farklı ısı ortamlarının yaratılması istenen durumlarda, ısı izolasyonu veya muhafazasının zorunlu olduğu hallerde, çalışma konfor şartlarının muhafazasında, çalışma ortamlarının hijyenik yaşam alanı olarak korunmasında ve enerji tasarrufu ile müşteri sirkülasyonunun maksimum düzeyde sağlanmasının istendiği durumlarda kullanılıyor.
Hava perdelerinden faydalanılan yerler  arasında oteller, mağazalar, hastaneler, marketler, restoranlar, kafeler, sağlık merkezleri, havaalanları, kuyumcular,eczaneler soğuk odalar gibi yerler bulunuyor.
Hava perdesinin verimliliği için hava tüm açıklığı kapsamalı, doğru kurulum ile montaj gibi özellikler önem taşıyor.
Hava perdesi seçilirken ise iklim şartları, kullanım sıklığı, kullanım şekli, kapı yüksekliği, kapı genişliği, ortam faktörü, hava perdesinin altından geçecek olan insan malzeme vb gibi faktörler iyice hesaplanmalı ve perde ona göre seçilmeli

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com