Hava Temizleme Cihazları Özellikleri

Gerek yaşanan şehirlerdeki, özelliklede kış aylarında yaşanan yoğun hava kirliliği,gerekse evlerde veya işyerlerinde sigara tüketimi yüzünden son yıllarda hava temizleme cihazlarına olan ihtiyacımızı gittikce artırmıştır.Piyasada bulunan hava temizleme cihazları sulu ve filtreli olmak üzere iki türlüdür

Filtreli Sistemler

Bu tür cihazlar filtre çeşitlerine göre değişik ihtiyaçlara cevap vermektedir.Bu bakımdan filtrelerin hangi amaca hizmet ettiğini dikkat edip ihtiyacımız olan cihazı seçmemiz gerekmektedir.Filtre çeşitleri şu şekildedir.

Karbon Filtre

Bu filtre özellikle koku gidermeye yönelik kullanılır (yemek kokuları, sigara dumanı kokusu, v.b). Piyasada bulunan cihazlar içinde genellikle bulunan bu filtre kaset şekline  getirilmiştir.Belirli bir süre sonunda değiştirmek gerekir.

Elektrostatik ve Karbon Filtre
Özellikle sigara dumanının problem olduğu yerlerde mutlaka elektrostatik ve karbon filtreli bir hava temizleme cihazı kullanılmalıdır.

Hepa Filtre
Alerji ve astım, dünyadaki yüz milyonlarca insanda solunum problemleri yaratmıştır. Aleji ve astım, zor nefes alma, gözlerde kaşıntı, sulanma ve devamlı burun kaşıntısına neden olur. Bu etkiler çeşitli yollarla azaltılabilmesine rağmen, yine de birçoklarımız günlerce  süren bu rahatsızlıkların pençesine yakalanmaktayız.

Ailelilerin solunum problemleri, evimizde yaşayan ve çoğalan mikroorganizmalar yüzünden şiddetlenir. Gerçekte yapılan araştırmalar, evlerimizdeki havanın dışarıdaki havaya göre 5-100 kat daha kirli olduğunu göstermektedir. Genel olarak her yerde bulunan zararlılar, toz kenelerini (mite), polenler, evcil hayvan tüyleri, sigara dumanı ve bakteriler evde duyulan bütün rahatsızlık etkilerini arttırır,

HEPA Filtrelerinde kullanılan teknoloji ile, gözle göremediğimiz ancak nefes alma yolu ile akciğerlerimize yerleşip çoğalabilen zararlar filtre edilir. HEPA filtreler, ileri derecede astım, alerji ve %99.97’lik verim hassasiyetinde süzer HEPA filtreler kullanıp dolduğunda atılır cinsten olup yıkanabilme özelliği yoktur.

İyonlama Özelliği:
Bu sistem iyi bir hava temizleme cihazında bulunması gereken bir özelliktir Çünkü cihaz; ortamı negatif iyonlarla besleyerek daha ferah bir hava ortamı oluşmasını sağlamaktadır Özellikle şehirlerdeki havada bulunan negatif iyon sayısının düşük olması bizi daha ormanlık ve şehirleşmemiş köy veya kasaba gibi bölgelere gidip temiz hava ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir. Çünkü bu bölgelerde negatif iyon sayısı yüksektir. Bu cihazlar suni bile olsa bu özelliği sayesinde kullanılan ortamlarda bize bu ferahlığı yaşatmaktadır.  Ayrıca bazı cihazlarda bulunan koku kapsülleri sayesinde ortama parfüm kokusu vermekte mümkündür.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com