Japon devinin klima üssü Türkiye

Paylaş
 

Mitsubishi Electric, havalandırma sistemleri geliştirilmesi için Türkiye’de yeni fabrika kuruyor. Üretim kapasitesinin yılda 500 bin ünite olması planlanan Manisa’daki klima fabrikası 400 kişiye istihdam sağlayacak.

 

Masahiro Fujisawa, Türkiye’de ev tipi klimalar için mevcut talebin bir milyon ünite civarında olduğunu, nüfus artışına paralel olarak bu talepte artış yaşanmasının beklendiğini dile getirdi. Avrupa’da ise 2014 mali yılında hem ev tipi, hem de ticari/endüstriyel tip klima talebinin yaklaşık 5.7 milyon ünite olduğunun bilindiğine dikkati çeken Fujisawa, “Bu büyük talebin yanı sıra nitelikli işgücü ve istikrarlı parça tedariki gibi elverişli iş ortamını da dikkate alan Mitsubishi Electric, Türkiye’de bir geliştirme ve üretim üssü kurmaya karar verdi. Mitsubishi Electric, Türkiye’nin jeopolitik konumu, genç nüfusu ve büyüme potansiyeli ile avantajlı bir ülke olduğuna inanıyor. Ürünlerimizi komşu ülkeler ile Avrupa’ya satacağız. 2020 yılına kadar yüzde 150 büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, Mitsubishi firması ile altı aydır görüşmeleri devam ettiğini belirtti. Türek, Manisa OSB dördüncü kısım ikinci etapta 62 bin metrekare yer verdiklerini ve inşaatın kısa sürede başlayacağını belirtti. Manisa OSB’nin beyaz eşya ve Elektronikte adeta üs olduğunu, yan sanayicilerin de kente yıllar önce geldiğini kaydetti. Kurulacak fabrikada yılda 500 bin klima üretileceği ve yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacağı öğrenildi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com