Bacalardaki ters dönme zehirliyor

Isıtma ve soğutma için kullandığımız kombi ve şofbenler dikkat edilmediği takdirde karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden dolayı ölümlere bile yol açabiliyor.  Zehirlenme bacalarda meydana gelen  ters dönme nedeniyle yaşanıyor.

Basit bacalarda bacanın çekme sistemi  sıcak havanın yükselmesine bağlı olduğu için soğutulan evlerde ev daha serin atmosfer daha sıcak olacağından basit bacalar çekmiyor. Bu durum ters dönme olayını meydana getiriyor.  Böyle durumlarda şofben ya da kombi kullanıldığında bacadan dışarı çıkması gereken karbonmonoksit atmosfer yerine evin içerisine girerek ortamda bulunanları zehirliyor.
Örneğin dışarıdaki hava 47 derece ise evin sıcaklığı da 20 derece ise hava akımında ters dönme yaşanıyor yani  hava sıcaktan soğuya akıyor. Böylece de evin içerisine zehirli gaz olan karbonmonoksit giriyor.
Böyle bir durumda hiç bir güvenlik önlemi alınmadıysa evde yaşayanlardan biri de banyoya girdiyse yaşayacağı yoğun uyku hali karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadığının belirtisi olabilir. Hemen cihazları kapatın ortamı havalandırın ve en yakın hastaneye götürün.
Kışın yaşanan baca zehirlenmelerinde de şofben ya da kombi kullanılan ortamlarda da zehirlenmelerin sebebi  olarak genelde havanın rüzgarlı olması görülüyor. Fakat aslında buna rüzgar değil genelde lodos sebep oluyor. Lodosun  olduğu durumlarda meydana gelen dış hacmin iç hacimden daha sıcak olmasından dolayı basit bacalarda çekme durumu tersine oluyor.
Kuzeye bakan ve direk güneş ışığı almayan yerlerde daha çok dikkat etmek gerekiyor.
Eğer baca sensörü ya da  karbonmonoksit sensörü yoksa baca ise hermetik değil basit bacaysa  evin serin olduğu aşırı sıcak günlerde ya da günün en sıcak saatlerinde kombi veya şofbenlerinizi çalıştırmayın. Fakat zehirlenme yaşanmaması için cihazların çalıştırılmamasındansa kalıcı önlemler almakta fayda var.
Bu önlemler ise  baca sensörü ya da karbonmonoksit sensörü kullanmak, sofbenler standartlara uygun şekilde olmalı doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanmalı. Baca temizliği her sene yapılmalı


  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com