Klima Almadan Önce

Klima satın almak dikkat gerektiren bir iştir. Her ne kadar firmalar satın alma işleminden önce keşif desteği verseler de bu hizmet en iyi ihtimalle satın alınacak olan klimanın kapasitesini belirlemekten öteye gidemez çoğunlukla. Hal böyle olunca da klima seçiminde sıkıntıya düşmemek adına iyi araştırmak ve ihtiyaçları tam olarak belirlemek gerekiyor.

Yazımızda, klima satın almadan önce bilmeniz gereken detaylar ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hakkında fikir sahibi olmanız için konuyu esas başlıkları ile irdeledik. Bu sayede hem satın aldığınız klima amacına en uygun hizmeti sağlamış olacak hem de dünya kupası maçlarını konforlu bir ortamda izlemenin keyfine varabileceksiniz.

Kullanılacak Mekanın Seçimi

Satın alınacak olan klimaya karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus klimanın nerede ve ne şekilde kullanılacağı konusu. Bu durumu önceden belirleyerek gereksiz ya da yetersiz bir masrafın yapma durumunun da peşinen önüne geçmiş olacaksınız.

Klimanın kullanılacağı mekanın yer aldığı coğrafi bölge, ortamın yalıtım durumu, mekandaki ortalama kişi sayısı, odanın güneş alma durumu gibi maddeler, klimanın performansını etkileyen en önemli hususlar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca ortamdaki nem durumu, sigara içilip içilmeyeceği gibi ayrıntılar için de klimaların ek özellikler ile donatılacağını unutmayın.

Montaj Yerinin Belirlenmesi

En az klimanın kullanılacağı mekanın özelliklerinin belirlenmesi kadar montaj yerinin belirlenmesi de önemli bir ayrıntıdır. Günümüzde split tipklima olarak adlandırılan, iç ve dış ünite şeklinde iki parçadan oluşan klimalar, satışların neredeyse tamamını oluşturmaktadır. Bu klimalar performans açısından önemli bir avantaj sağlasa da bu avantajın eksi bir durum olarak size geri dönemsinin de yine sizin elinizde olduğunu unutmayın.

Öncelikle her iki ünite için de seçeceğiniz ortamın güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaması önemli bir ayrıntı. Ancak bu duruma dikkat ederken iç ve dış üniteler arasındaki uzaklığın üretici tarafından belirlenmiş sınırların üzerine çıkmamasına özellikle dikkat etmek gerekir. Isıyı iç mekana iletmek için kullanılan bakır boru, mesafe arttıkça ısıyı izole edebilme özelliğinden kayıplar verecektir. Ayrıca montaj için ayrılan malzemelerin bir sınırı mevcuttur ve unutmayın ki montaj ekibi bu sınırların aşılması halinde ek ücret talep edecektir.

Cihazdan Beklentiler

Montaj yeri, klimanın kullanılacağı mekanın özelliklerinin belirlenmesi gibi detayları hallettiniz. Peki klimadan ısıtma veya soğutma işi dışında ek beklentileriniz neler? Bu sorunun cevabı “ferah bir hava” olarak açık ve net bir şekilde verilebilir. Çok fazla önem gösterilmeyen ancak en az diğer unsurlar kadar önemli bir ayrıntıdır klimanın ek fonksiyonları.

Bunların içersinde en önemlileri filtre ve plasma olarak adlandırılan hava temizleme özellikleridir. Klimadan klimaya farklılık gösteren bu filtreleme sistemleri, daha fazla nem almasigara kokusu giderici, daha fazla oksijen salınımı gibi farklılıklar içerirler. Satın alacağınız klimada ihtiyacınıza uygun olan özelliğin yer almasına özellikle dikkat edin. Zira her ek özellik daha fazla elektrik tüketimi gibi bir durum oluşturarak hem cebinize hem de doğaya daha fazla zarar verir.

Satın aldığınız klimayı kullanacağınız ortamın durumuna göre karar vermeniz gereken bir başka husus da sessizlik konusu. Özellikle iç ünitede yer alan fanın daha güçlü olması gibi durumlar gürültüyü artırıcı bir etki ortaya çıkarır. Havanızı temizlerken gürültünün esiri olmak istemezsiniz değil mi?

Klimalar oldukça fazla enerji tüketen cihazlardır. Bu nedenle satın alma esnasında klimanızın enerji tüketim değerleri hakkında ön bilgi sahibi olmanız gerekir. Birçok markanın fiyat odaklı reklamlarına aldanmamakta yarar var. A sınıfı enerji değerlerine sahip klimalar, elektrik tüketimini minimum ölçüye çeken cihazlardır. Uzun vadede düşünüldüğünde tüketim değerlerinin artı kazanç sağlayacağı muhakkaktır.

Klima Tipi

İhtiyaca ve kullanılacak ortamın durumuna en uygun klimayı önceden belirlemelisiniz. Çeşitli tip ve modellerde klimalar mevcut olmasına karşın en yaygın olarak kullanılan klima çeşitleri Tavan, Salon ve Duvar Tipi Split olarak kategorilendirilmişlerdir.

Tavan Tipi Split klimalar, çoğunlukla yer konusunda sıkıntı yaşananmağaza, ofis gibi yerlerde kullanılır. Isınan hava yükselir prensibindenyola çıkarak bu klimaların daha etkin bir hava akışı sağladığını belirtebiliriz. Maliyetlerinin yüksek oluşu, enerji tüketim değerlerinin fazlalığı ve ev kullanımı için pek de mantıklı olmayan güçleri nedeniyle bu tür klimalar çok tercih edilmez.

Salon Tipi Split klimalar, en az bir buzdolabı kadar yer kaplamaları nedeniyle mekan sıkıntısı bulunan, buna karşın yüksek hava sirkülasyongüçleri ile etkin bir hava dağılımı sağlayarak, daha az enerji ile daha fazla iş yapan klimalardır. Çoğunlukla geniş mekanların ısıtılması ve soğutulmasında tercih edilen bu klimalar, yüksek maliyetli oluşları nedeni ile ev kullanıcıları tarafından pek tercih edilmez.

Duvar Tipi Split en çok satan ve en çok karşılaştığımız klima tipidir. Çok küçük kapasiteli türleri olduğu gibi son derece geniş ortamların ısısını dengeleyebilecek kadar güçlü modelleri de vardır. Evlerde kullanmaya enuygun klima tipidir. Enerji tüketim değerleri ile hesaplı oldukları kadar sessiz bir çalışma performansına da sahiptirler.

Markaya Karar Verme

Marka ve teknik desteğin en önemli olduğu araçlar belki de klimalardır. Kompakt yapıları ve kullanılan malzeme çeşitliliği nedeni ile klimalarınişin erbabı dahi olsa herkes tarafından tamir edilebilmesi olanaklı ve dahası güvenli değildir. Bu gibi nedenlerden dolayı bilindik ve pazarda uzun yılladır mevcut bir ismi tercih etmek mantıklı bir seçim olacaktır.

Seçtiğiniz ya da seçeceğiniz markanın servis ağının yaygın olmasına özellikle dikkat edin. Mümkünse bulunduğunuz konuma en yakın servis noktası bulunan markayı dikkate alın. Yasal olarak her üretici en az 2 yıl garanti verme zorunluluğundadır. Ancak bazı firmalar bu konuda müşteriyi yanıltıcı yollar izleyebiliyor. Bu nedenle cihazı satın almadan önce montaj bedelinin fiyata dahil olup olmadığını, servis konusunda nasıl çalıştıklarını konuşmakta fayda var. Ve hatta mümkünse montajın yapılacağı yer konusunda ön keşif yapıp, çıkabilecek masrafları önceden bertaraf etmek satıcı karşısında sizi satış sonrasında da avantajlı konuma getirecektir.

Klima Kapasitesi Ne Olmalı? Btu Nedir?

Klimaların kapasitelerini belirtirken Btu ifadesi kullanılır. Bir çeşit ısı ölçü birimi kısaltması olan Btu’nun hesaplanması konusunda birçok kriter göz önüne alınır. Odanın yüksekliği, kaç metre kare olduğu gibi bilgiler, esas ayrıntıları oluştururken, odadaki kişi sayısı, yalıtım durumu gibi bilgiler de Btu oranını artıran etkenlerdir.

Bu konuda en detaylı bilgiyi keşif için gelen ekipten alabileceğiniz gibi klima bayileri özel hesaplama yöntemleri ile bu konuda sizi bilgilendirebilirler. Google’da da küçük bir arama yaparak da bu hesaplama sayfalarına ulaşabilirsiniz. Btu oranı büyüdükçe klimanın soğutma kapasitesi artacağı gibi tüketilen enerji miktarı da paralel olarak artış gösterecektir.

 

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com