Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Klimanızı bu yıl ilk defa çalıştırıyorsanız veya üniteniz çalışmıyor ve klimanıza bakım yapmanız gerekiyorsa, bu adımları takip etmek size para ve zaman kazandıracaktır. Bazı bakım işlerinin profesyonellere bırakılması gerekir fakat sizin de bütün yaz boyunca klimanızın serinletmesini sağlayacak kendinizin yapabileceği bazı tamirler var.

METOT 1: KLİMANIZI TEMİZLEYİN

1) Ünitenin aç/kapa bölmesinden ya da sigortadan kapatıldığından emin olun.

2) Üniteden eve giden bakır boruyu kontrol edin. Eğer sıcaksa, ünitenin serpantinleri büyük ihtimalle kirlidir ve yıkanması gerekiyordur.

3) Yaprakları tırmıklayın ve klimaya bakım yapmaya başlamadan önce üniteden yaprakları uzaklaştırın.

4) Ünitenin kapağını kaldırın, ve klima serpantinlerini yerleştirin. (Araba radyatörüne benzer.)

5) Dış kapağın üzerindeki kirlilikleri ve tozları silmek için yumuşak bir fırça kullanın.

6) Motorun üzerini kaplayın ve plastik bir örtü ile sarın.

7) Finleri, serpantinleri ve ünitenin içini hortumla süpürün.

8) Klimanızın kitapçığına bakın. Bazı klima üniteleri, motorlarının yağlanmasını gerektirir. Ünitenin açıkken bu işi yapın.

9) Ünite kapağını yerine koyun, ve düzgün çalıştığından emin olmak için klimayı çalıştırın.
Klima filtreleri de her bir kaç ayda yenilenmelidir. Klima filtreleri genellikle geri dönüş hava borusunun yanında, tav fırının oralarda bulunur.
METOT 2: KLİMA FONKSİYONUNU KONROL EDİN

1) Ünite kumandası ya da termostatından başlayın. Üniteyi çalıştırın ve gerektiği gibi çalıştığından emin olun.
Eğer ünite çalışmıyorsa, bir teknisyeni arayın.

2) Ünite çalışırken garip seslerin gelip gelmediğine bakın. Ünite motorundan gıcırdama ya da vuruntu sesi duyuyorsanız ünite motoru ve ya bandının yağlanması ya da yenilenmesi gerekir. Bu işi yapmak için en iyisi lisanslı bir teknisyeni arayın.

3) Taşınabilir termometre ile evdeki odaların hepsinin teker teker oda sıcaklıklarını ölçün. Termometreyi her bir odada ,alışması ve bütün odalarda eşit olduğundan emin olması için bir kaç dakika bırakın.

4)Oda sıcaklığının klimadaki dereceyle örtüştüğünden emin olun. Eğer aynı değillerse, bir teknisyen size sorunu teşhis etmenize ve sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

5) Geri dönüş havasında ya da ünitenin dışında herhangi bir damlama ya da su birikintisi olup olmadığına bakın.

METOT 3: DAMLAYAN SU TAMİRİ

1) Suyun damlayan boru sistemlerini sızıntı için kontrol edin. Eğer herhangi bir çatlak, delik ya da sızıntı varsa borunun yenilenmesi gerekiyor.

2) Su kondansasyonunun akması gereken boruyu bulun. Kondansasyon borusunun yanında tav fırını/ klima merkezi ünite tarafından yerleştirilen, bir döşeme süzgecinin olması gerekiyor.

3) Eğer su borunun üstünde birikiyor gibi gözüküyorsa, borudaki kirlilikleri temizleyin.

4)Suyu kondansasyon boşaltma tavasına dökün ve kondansasyon pompasının çalışmaya başladığını görün. Pompanın çalışmaya başlaması ve borudaki suyu boşaltması gerekir.

Eğer pompa suyu boşaltmıyorsa, boşaltma tavası büyük ihtimalle fazla dolmuştur, ve pompanın bir teknisyen tarafından yenilenmesi gerekiyordur.

 

 Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com