Klima Çalışan Odanın Sıcaklığı

Klimalar insanlar için konforlu bir yaşam sağlıyor. Konfor Bölgesi olarak adlandırılan kurala göre de çalışan klimalarda oda sıcaklığı 20-27 derece arasında olması gerekiyor.
Klima ısısı 27 derecenin üstüne ya da 20 derecenin altına ayarlandığında ortamda bulunanlar rahatsız oluyor ve sağlık sorunları yaşayabiliyor.
Çok sıcak havalarda klima sıcaklığının abartılarak iç ortam fazla serin olması durumunda yani kişilerin ani ısı değişikliği yaşamasına yol açıldığı zamanlarda vücut dengesi bozulacağı için enfeksiyonlar hatta felç riski meydana geliyor.
Aşırı terli olan biri normalin üzerinde soğutulmuş bir mekana girdiği takdirde de sorunlarla karşılaşabiliyor.
Yaşanan sadece sağlıkla ilgili değil yakıt israfı başta olmak üzere başka sorunlar da yaşanabiliyor.
25 derecede ısınılması gereken salon için sıcaklığın 19 derece olarak ayarlanması mekanın ısıtılmasını engellediği gibi 25 derecede ısınan bir salon için ısı ayarının 28 dereceye getirilmesi her bir derece için yaklaşık yüzde 6 daha fazla yakıt gerektiğinden yüzde 18’lik bir yakıt israfı demek oluyor.
Hem sağlığımızı korumak, hem yakıt israfından kaçınarak bütçemize ve ülke bütçesine zarar vermemek için klimaların sıcaklığını uygun ayarlarda tutalım.

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com