Klima Hastalıkları ve Korunma Yolları

Konforumuz için üretilen ve satın alınan klimalar dikkat edilmediği takdirde hastalıklara da sebep oluyor.
Klima hastalıkların başında “Legionella Pnömonisi” denilen lejyoner hastalığı adıyla da bilinen bir tür zatürre bulunuyor. Hastalık ilk defa 1976 yılında Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları toplantıda ortaya çıktığı ve havalandırma sisteminden kaynaklandığı için hastalığa bu isim verilmiş.  Hastalığın kaynağı klima sisteminde bulunan bir tür bakteridir.  Bakteri klima filtre sisteminde üremekte ve buradan da ortamın havasına yayılarak insanlara geçiyor. İnsandan insana ise geçmiyor.
Hastalığın belirtileri arasında halsizlik, kırgınlık, şiddetli baş ağrısı bulunuyor.
Hastaların yüzde 20’sinde ise sinir bozuklukları hatta bazı durumlarda koma durumları bile görülebiliyor.  Kesin tanı için laboratuar testleri, tedavisi için de 2-3 hafta uygun antibiyotiğin kullanılması gerekiyor.

Lejyoner hastalığı klimadan geçen hastalıklar arasında en önemlilerinden biri olmasına rağmen tek hastalık değil.
Çocuklar, yaşlılar, kronik sinüzit ya da bronşiti olanlar ve tozdan alerji kapanların daha çok risk altında olduğu klima kullanımı  kas ağrıları, kas tutulması, gribal enfeksiyonlar, yüz felci, ödem, astım ve benzeri hastalıkları da beraberinde getiriyor.
Yüz felci klimanın kişinin yüzüne direk soğuk hava üflemesi sebebiyle oluyor.  Klimanın üflediği soğuk hava yüz felci dışında hava ortamına yaydığı tozlar nedeniyle de alerjileri olan kişilerin şikayetlerini tetikleyerek astım krizi geçirmesine veya kuru öksürüğe de yol açabiliyor.
Klimalardan geçen hastalıkları azaltmanın yolu klimaların temizliğinin ve bakımının her yıl düzenli olarak yapılmasından geçiyor.  Ayrıca bakteri filtresinin kullanılması, en uygun ısı derecesi 25 derece olduğu için ısı derecesinin 25 dereceye ayarlanarak ortamın aşırı derecede soğutulmasının önüne geçilmesi ve klimaların üflediği havaya direk olarak maruz kalınmaması da klima hastalıklarından korunmanın başlıca yolları arasında yer alıyor.
Araçlarda ise hastalıklardan korunmak için klimaların havayı kişilere değil ön cama doğru üflemesi lazım.

Konforumuz için kullandığımız klimaları doğru kullanalım hastalanarak yaşam kalitemizi düşürmeyelim.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com