Klima Santrali Nedir, Nasıl Çalışır

Paylaş
 

1.000- 110.000 m³/h debi aralığında imalat, 12 değişik model ve geniş seçim yelpazesi ile modüler sistem sayesinde demonte yapılabilme, kolay nakledilme ve monte edilebilme özelliğine sahiptir.

klima santrali çalışma prensibi

Klima santrali çalışma prensibi

Hücre Yapısı

Hücreler modüler tipte imal edilmekte olup, istenildiğinde demonte vaziyette sevk edilebilmektedir.Hücrelerin birbirine montajı içten, civatalarla yapılmaktadır.Hücre araları birleşim yüzeylerinde neoprene esaslı sızdırmazlık contası kullanılmaktadır.Servis kapakları; menteşe, klips veya kapı kolu kullanılarak imal edilmektedir.Bu malzemeler korozyana dayanıklı yapıdadır.Gerektiğinde hücrelerin servis kapakları üzerinde gözetleme camı, start – stop butonu, kapı switchi ve içeride de aydınlatma armatürü bulunmaktadır.Cihazın üzerinde teknik özelliklerin belirtildiği etiketler bulunmaktadır.Hücreler 2500 Pa basınca dayanıklı olup, bu basınç altında sızdırmazlık sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

klima santrali çalışma prensibi

Klima santrali çalışma prensibi

 Karkas

Özel alüminyum profil veya isteğe bağlı eloksallı alüminyum profil karkas kullanılarak imal edilmektedir.1.000 – 15.000 m³/h kapasiteye kadar olan cihazlar için 40’lık karkas plastik köşe; 15.000 m³/h kapasiteden büyük cihazlarda ise 50’lik karkas ve alüminyum döküm köşe parçaları kullanılmaktadır.Karkaslar, minimum2 mmet kalınlığında alüminyum profillerden oluşmaktadır.

klima santrali çalışma prensibi

Klima santrali çalışma prensibi

 Paneller

Tüm paneller çift cidarlı sandwich yapıda imal edilmektedir.İç saç kalınlığı standart olup 0,60 mm’dir. Dış saç kalınlığı standart büyüklüğüne göre değişmektedir.Standart olarak panellerin dış yüzeyi PVC kaplı galvaniz saç kullanılarak imal edilmektedir.Ayrıca elektrostatik toz boyalı paneller de yapılabilmektedir.İzolasyon için, kapasiteye göre 20 –25 mmkalınlığında poliüretan enjekte edilmekte veya uygun kalınlıkta taş yönü kullanılmaktadır.

Fanlar

Ön eğik, sık kanatlı ithal NICOTRA marka AT ve ADH serilerinden; geriye eğik seyrek kanatlı olarak da NICOTRA marka RDH serisi fanlar kullanılmaktadır.Fan ve mili dinamik balanslanmış haldedir.Mil iki rulman üzerinde yataklanmış vaziyettedir.Elektrik ve fan motoru tek bir kaide üzerinde bulunmaktadır.Fan kaidesinin hücreye montajı, titreşim önleyici lastik takozlarla yapılmaktadır.Fan üfleme ağzının hücreye montajında ise titreşim önleyici flexible körük (connector) kullanılmaktadır.

 Elektrik Motorları

Standart olarak trifaze motor kullanılmaktadır.(380 V – 50Hz) İstaenildiği takdirde, monofaze motor kullanılabilmektedir.Motorlar IP54 veya IP55 koruma sınıflıdır.İstenildiğinde motorlar çift devirli kullanılabilmektedir.

 Tahrik Mekanizması

Tahrik sistemi kayış- kasnak mekanizmalıdır.Kayışlar dar V kayıştır.Kasnaklar konik sıkma burçlu ve dökümdür.DIN 2211, TS 148 standartlarına uygundur.

Eşanjörler

Isıtma ve soğutma eşanjörleri bakır boru üzerine alüminyum lameller geçirilmiş elemanlardan oluşmaktadır.Kollektörler anti-corrosif boyalı çelik borudan yapılmaktadır.Eşanjörler cihaz içinde kızaklar üzerinde hareket edebilecek şekilde monte edilmektedir.Kollektör üzerinde hava alma purjörü takmak için manşon bulunmaktadır.İsteğe bağlı olarak sıcak daldırma galvanizli çelik boru-çelik kanatlı olarak imal edilebilmektedir.Soğutucu eşanjörler; direkt ekspansiyonlu bakır boru, alüminyum kanatlı olarak üretilir.Freon gazının iyi bir şekilde buharlaşmasını sağlayacak freon distribütörü ve kapileri borusu içerir.Eşanjörler asgari 12 atmosfer hidrolik basınç testine tabi tutulur.

Damla Tutucu ve Yoğuşma Tavası

Soğutucu eşanjörlerde hava geçiş hızına göre PVC veya alüminyum kanatlı damla tutucu kullanılmaktadır.Damla tutucu kanatları max. su tutacak şekilde dizayn edilmiş olup kızaklı şekilde cihaz dışına alınabilmektedir.1,5 mm kalınlıkta galvaniz veya isteğe bağlı paslanmaz saçtan mamül yoğuşma tavası eşanjör ve damla tutucuyu birlikte içine alacak boyuttadır.

Nemlendirici

Buharlı ve sulu tip nemlendirme yapılabilmektedir.Sulu tipte deflektör bölümü, su sirkülasyon düzeni, seperatör bölümü, sızdırmaz kontrol kapısı ve yeterli büyüklükte nemlendirme havuzu bulunmaktadır.Seperatör ve deflektör galvanizli saç, alüminyum profil ve PVC malzemeden yapılmaktadır.

Filtreler

ASHRE standartlarına uygundur.Filtreler EU-2, EU-3, EU-4 normunda sentetik elyaf ; EU-5, EU-7, EU- 9 normunda torba ya da EU-13, EU-14 normunda hepa filtrelerdir.Sentetik filtreler, optimum hava hızında gerekli filtre yüzeyini sağlayacak şekilde ( V düzeninde) düzenlenmiştir.Standart filtre ünitesi sentetik filtreden yapılmıştır.Sentetik filtre elemanı, özel taşıyıcı kızaklar yolu ile kolayca çıkarılıp temizlenebilir.Torba ve hepa filtreler, sızdırmaz bir şekilde hücre içine monte edilmektedir.İstenildiğinde santral içinde koku tutucu aktif karbon panel filtreler kullanılmaktadır.

Karışım Hücresi ve Damperler

Taze hava damperinden ve sentetik filtre elemanından oluşmaktadır.Damperler maksimum 6m/sn hava hızına göre seçilir.Damperler hem el hem de servomotor kumandasına uygun dizayn edilmektedir.

Egzost Hücresi

El veya motor tahrikli, birbirine göre ters çalışır; iç hava ve egzost havası damperi içerir.

Susturucu

Konstriksiyon itibariyle diğer hücrelerin özelliklerini taşır.İç bölmedeki ses yutucu plakalar; hava debisi, vantilatör tipi, kanat sayısı, yutulacak sesin frekansı ve şiddetine göre özel olarak dizayn edilir ve genellikle 10-20 cm’lik plaklardan oluşmaktadır.Galvaniz saçtan imal edilmiş bu plakaların içinde cam yünü veya taş yünü kullanılmaktadır.

Isı Geri Kazanım Ünitesi

İthal alüminyum plakalı ve tamburlu tiptedir.

KLİMA SANTRALLERİ BAKIM ONARIM
1.    Hijyenik klima santralleri bakım onarım
2.    Konfor amaçlı klima santralleri bakım onarım
3.    Endüstriyel amaçlı klima santralleri bakım onarım
4.    Paket tip klima santralleri bakım onarım
5.    Kompakt tip klimalar bakım onarım
6.    Roof top klimalar bakım ve onarım
7.    Hassas kontrollü klimalar bakım ve onarım
8.    Fan coil bakım onarımı
9.    Hücreli tip aspiratör ve vantilatör bakım onarımı

Klima Santralleri ve havalandırma ekipmanları bakım onarımı
» Klima Santralleri Elektrik Panoları ve pano içerisindeki güç ve kumanda elemanlarının bakım onarımı
» Klima Santralleri otomatik kumanda elemenlarının bakım ve kalibreleri
» Vantilatör ve aspiratör elektrik motorları ve klemens bağlantı noktalarının bakımları
» Vantilatör ve aspiratör fan yataklarının ve rulmanlarının bakımı
» Sıcak ve soğuk su serpantinlerinin bakımı
» Damper ve susturucu kontrolleri
» Klima santralleri sızdırmazlık kontrolleri ve kaçakların giderilmesi
» Havalandırma kanalları sızdırmazlık kontrolleri ve kaçaklarının giderilmesi
» Klima Santralinde kullanılan kaba ve  torba  filtrelerin  yedek parça temini ve değişimleri
» Hepa ve Ulpa Filtrelerin temini ve yenisi ile değişimi Hepa box , laminar flow (laminer akış) ünitelerin bağlantıları ve kontrollerin yapılması
» Buharlı Nemlendirici ünitelerin kontrolleri
» Saha kontrol elemanlarının kontrolü ve bakımı(termostatlar,fark basınç sensörleri,3 veya 2 yollu vana ve motorları,damper motorları,vav,cav gibi debi ayar üniteleri,frekans konvertörleri)
» Vantilatör ve aspiratör kayışlarının gerginlikleri ve çalışma süresine bağlı olarak meydana gelebilecek zedelenmelerin kontrolü ve gerekli ise değişimi
» PLC kontrollü sistemlerin bakım ve kontrolü
» Bilgisayar yazılımının kontrolü

Etiketler:
klima santrali
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. cemil k. dedi ki:

    oldukça detaylı ve kapsamlı

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com