Klima Servisini Aramadan Önce

Kesinlikle, klimanızın çalışmayı durdurduğu an yılın en sıcak günü olur. Klimanın servise verilmesi masraflı olur, ve servis teknisyenin beklerken sadece sıcaktan bunalmak zorunda kalacaksınız. Yoksa kalıyor musunuz? Paranızın cebinizde kalmasını sağlayacak ve aynı zamanda serin kalmanıza yardımcı olacak adımlara göz atın.

KLİMANIZI SERVİSİ ARAMADAN ÖNCE NASIL KONTROL EDERSİNİZ?

1.METOT: SORUN GİDERME

1)Sorunu bulun. Ünitenin direk tamamı mı bozuk, çok iyi serinletmiyor mu, ya da sıcak hava mı üflüyor?

2) Tamamen çalışmıyor: kondansatör (dış ünite için) ya da hava tutucu/tav fırını (iç ünite) çalışmıyor.

Fişte olduğundan emin olun. Bu aşikar olabilir fakat asıl problemin bu olduğu olaylar var. Ya çocuklar, köpekler ,vakum temizleyicisiyle yanlışlıkla kapatır ya da fiş kısmen ya da tamamen fişten çıkar.
Devre kesicileri ve sigortaları kontrol edin. Yerinde olduklarından , açık olduklarından ve düzgünce işlediklerinden emin olun. Eğer klimalar ütü, buzdolabı, ve ya mikrodalga gibi araçlarla aynı devreyi paylaşıyorlarsa devreler, özellikle eski evlerde, kolayca aşırı yüklenebilirler.
Termostatınızı (soğutma sistemi) kontrol edin ve şu anki derecesinde soğuğa ayarlandığından ve düzgünce çalıştığından emin olun. Fişlerde olduğu gibi, bazen ayarlar da yanlışlıkla değişebiliyor.

3) Aşırı gevşeme, hasar, ya da kırılma için vantilatör kayışınızı kontrol edin. Bu durum buzun oluşmasına sebebiyet veren yavaş hava akımına sebep olabilir ve bu yüzden düşük performansa sebep olur.
Vantilatör kayışını tamir edin ya da yenileyin. Klima ünitesini tekrar başlatmadan önce buzun çözünmesine izin verin.

4) Serpantin ve filtreleri kontrol edin. Toz ve kirlilik ile kaplanmışsa onları tamamen temizleyin. Ünitenizi tekrar başlatmadan önce buzların eridiğinden emin olun.

5) Servisi arayın. Eğer her şeyin bağlandığını, çalıştığını, düzgünce kurulduğunu ve temiz olduğunu onaylıyorsanız, belki de servis departmanını arama zamanıdır.

2.METOT: ÖNLEYİCİ BAKIM

1) Kondansatör serpantininizi her mevsimde ya da gerektiğinde yıkayın. Klimanızı kapatın, bahçe hortumunu getirin ve yukarı aşağı şekilde serpantini spreyleyin. Eğer serpantininiz havalandırma borusuna yakınsa ya da mahalleniz kavak ağaçları ile doluysa, özellikle dikkatli olun. Bu iki unsur klima katilleridir.

2) Filtrenizi belli aralıklarla temizleyin. Sadece bu basit adım bile klimanızın etkisini artırabilir. Ayrıca bu ekipmanlarınızın ömrünü uzatarak daha az çalışır.
Filtrenizin değişmesi gerektiğini, soğutma ünitesinin (buharlaştırıcı bölüm) içinin buz tutmasıyla anlayabilirsiniz
Belki ünitenizin contalanmış olduğunu görmeniz zordur, ama metalin dışına dokunun ve fark edilebilir ısı farkı olduğunu hissedin .Ayrıca dış üniteye giden büyük hattın (emme hattı) üzerinde buz da görebilirsiniz.
Eğer buz oluşuyorsa, klimanızın filtresi ciddi şekilde kirli ve normal hava akışını kısıtlıyor olabilir. Bu, soğutma bölümünüze yeteri kadar ısı gitmediğinden dolayı buzun oluşmasına sebebiyet verir.
Bu, alçak çalışma basınca bağlı olan alçak yan basıncının düşmesine sebep olur. Isı donma noktasının altına indiğinde, yoğuşuk su (normalde buharlaştırıcının üstünde biriken) donmaya başlar. Başladığı zaman, düşük soğutma performansına ve kompresöre muhtemel hasar vermesine sebep olan, büyük miktarda buz hızlıca oluşmaya başlar.

İPUCULARI

Klimanıza bakım yapmak ve düzenli aralıklarla servise götürmek ünitenizin etkinliğini artırır, enerji kullanımını azaltır, ve ekipmanlarınızın yıpranma ve aşınmasını önler.
Optimal performans ve emniyet için klimanızı temiz tutun.

UYARILAR

Dış kondansatörün kanatlarını bükmeyin. Serpantinleri aşağı yukarı şekilde yıkadığınızdan emin olun.
Eğer adam akıllı eğitilmemişseniz ya da yetkili değilseniz herhangi bir elektriksel sorunu teşhis etmeye çalışmayın.
Eğer lisanslı tesisatçı ya da klima teknisyeni değilseniz herhangi bir şeyi tamir etmeye çalışmayın. Çoğu durumlar herhangi bir tamir işi için ruhsatlı bir tesisatçı ya da klima uzmanı gerektirir.
Eğer çevre koruma ajansından yetkili biri değilseniz sisteminizden soğutucu çıkarmaya ya da sisteminize soğutucu eklemeye kalkışmayın. Güvenli olmayan bir şekilde ya da onaylanmayan bir şekilde soğutucuyu çıkarır ya da kurcalarsanız, para cezaları sizi bekliyor.
Eğer klimanız çalışmıyorsa hemen termostatın bozuk olduğunu düşünmeyin. Termostatı ya da onunla bağlantılı kabloları kurcalamak, ilk baştaki sorunlardan daha fazla sorunlara sebep olabilir. Eğer termostat setinizde herhangi bir sorun yoksa, hemen servisi arayın.
Eğer kuşkulanmaya başlarsanız hemen lisanslı biz tesisatçı ya klima uzmanını arayın.

 GEREKLİ MALZEMELER

Bahçe hortumu
Yeni bir filtre
Telefon rehberi
Sabır

 

 Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com