Klima Şikayetleri

Üreticiden kaynaklı ve ya kullanıma bağlı olarak klimalar çeşitli arızalara neden olabilir. Bu durumda satın aldığınız firma ile ve ya üretici firma ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.
Klima Firmaları Telefon Numaralarını incelemek için tıklayınız.
Çeşitli klima şikayetleri aşağıdaki gibidir.
Klimadan Çok Ses Geliyor
30.03.2013 tarihinde x firmasından almış olduğum x  Tip klimamın dış
ünitesi o kadar yoğun bir şekilde ses üretiyor ki, bırakın geceyi akşam saatlerinde bile kullanmam mümkün olmadı. 07.10 ve 30.10.2013 tarihlerinde yetkili servisin gelip yaptığı kontrol ve müdahalelerde de sonuca gidemedik.Servis bu ünitelerin bu şekilde ses yapmasının normal olduğunu söyledi. Servisle konuyu halletmem mümkün olmadığından son olarak firmaya mail attım. Buna rağmen arayan soran yok.Ürünün tarafımdan kullanımı artık mümkün olmadığından, ürünü iade etmek istiyorum.
 Klimanın Kumandası Her Yıl Bozuluyor!
3 yıllık x klimamızın kumandası yine bozuldu. 1 yıl bile dayanmıyor 50 lira verip her yıl kumanda almak zorunda kalıyoruz. Kumanda stoğu oluşturacağız sanırım evdeki klimamız daha eski hiçbir bozukluğu yok iken daha az sıklıkla kullandığımız bürodaki kumanda bozuluyor . Daha kaliteli ürünler yapmanızı beklerdim. Her yıl 50 lira vermek istemiyorum.
Montaja 240 TL İstedi!
28.10/11.11.2013 Tarihleri arası evimin dış cephesinde mantolama işlemi yapılacağı için 1 sene önce x tan aldığım klimanın dış Ünitesini demontaj ve montaj işlemi için servis talep ettim ve fiyat olarak bana 120 tl söylediler, fakat son işlem için evime geldiklerinde demontaj 120 montaj 120 dediler. Toplamda 2 iş için harcanan vakit 30 dakika alınan para 240 tl. Aynı işi herhangi bir klimacı 100 tl ye yapabiliyor. Ben klimamın garantisine bir şey olmasın diye x tercih ederek hata mı ettim?
Samsung Değişimi Yapıyor!
31/10/2013 tarihinde x Yetkili satış Bayi İzmir-Çankaya x’ten satın aldığım 18000’lik invertörlüklima, 01/11/2013 tarihinde yetkili teknik servis tarafından kurulumu sırasında “gaz kaçağı” gerekçesiyle arızalı olduğu belirtilerek değişim yapılacağı söylendi.  x müşteri yetkilisine ürünü iade etmek veya derhal yenisiyle değiştirilmesini istediğimde, bu aşamadan sonra kendi sorumluluklarının olmadığı değişim sürecinin yetkili servis tarafından takip edileceği şeklinde cevap verilerek ilgi gösterilmedi. 5 kez aradım telefon meşgule alındı. Sonuçta x Genel merkez ve yetkili servisle onlarca görüşmeye rağmen ancak 18/11/2013 ‘e ön onay verildi. Hala klima gelecek.
x Servisi Klima Kurulumundan Anlamıyor!
Yaklaşık 4 ay önce bir x klima aldım. İzmir Gaziemir x’den servis gelerek kurulumu yaptı. 2 ay sonra başka bir ilçeye taşındım ve yine aynı servise ücreti karşılığı kurulumu yaptırdım. Fakat gelen çalışanlar o kadar işlerine vakıftı ki dış ünitenin sabitleme somunlarını bile takmadan gitmişler.  Ne ilk kurulumda, ne de sonrasında yapmaları gereken vakumlama işlemini cihazın yeni olduğunu ileri sürerek yapmadıla.Dolayısıyla cihazım şu an sıklıkla defrosta girerek verimsiz bir şekilde çalışıyor. Çağrı merkezini arayıp durumu bildirmeme rağmen 1 haftadır gelen olmadı. Konuyu Sanayi ve Tic. Odası’na ve diğer tüketici haklarıyla ilgili mercilere taşıyacağımı bildiririm.
x Servisi Arızayı Gideremiyor!
Yaklaşık 3 ay önce x mağazasından 2 adet inverter klima aldım. Montajları 1 ay sonra yapıldı klimalardan 9000 btu olan çalıştı, fakat 18 000 btu olan çalışmadı. Gelen servis elektrik tesisatında sıkıntı var dedi , kaçak akım ve sigortaların tamamını değiştirip servisi tekrar çağırdım. Dış ünite arızası deyip üniteyi 1 hafta götürdüler. Daha sonra iç ünitede arıza var denildi, tekrar tekrar servis kayıtlarından da bakılacak olursa 5 kere gelip gittiler. Arıza hala giderilmiş değil bu cihazın değişimi için 10 gün önce x’un 444′ lü numarasını aradığımda size dönüş yapacağız diyerek telefonu kapattılar, hala dönecekler.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Burhan dedi ki:

    Ben izmir çankayadan fujiteherma klima aldım. Ama klimayi açtiğin zaman peteği kapaniyor kapatiğin zaman açiliyor.servisi 3 defa gelmesine ramen cozememiş olup gitmişler.her tlf actiğim zaman bu hafta gelecek hafta diye oyaliyorlar.tam 6 ay gecti.aldiğim yere 4 defa gitim ama bir türlü benim sorunu çozemediler.bana yardimci olursaniz çok çok sevinirim.

    • admin dedi ki:

      Merhaba, fujitsu-fujitherma klimalarının Türkiye distribütörü Abkay Gruptur, çağrı merkezi 444 4 011 iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com