Klima Sinüzit Yapar Mı

Bakımı İhmal Edilen Klima Sinüzit Nedeni !

Kış mevsiminde ısınma, yaz mevsiminde ise serinleme ihtiyacını karşılayan klimalar her ne kadar özellikle ısınma sorununada getirilen en kolay çözüm olsa da aileniz için hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle son yıllarda klima ve sinüzit arasında çok yakın bir ilişki olduğu tespit edildi.  Ancak bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu olabiliyor. Başta sinüzit olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkaran klima kullanımı değil, kullanılan klimaların bakımlarının zamanında yapılmamasıdır.

Doğru şekilde kullanıldığında ve periyodik bakımı düzenli olarak yapıldığında klimaların sağlık açısından herhangi bir tehlike arz etmediğini söylemek mümkün. Yıl boyunca kullanılan klimalar bilindiği gibi bir hava sirkülasyonuna sebep olmaktadır. Havada gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda olan çok sayıda partikül ve toz zerreciği bulunmaktadır. Bu maddeler hava ile birlikte klimaların iç aksamına girer ve zamanla cihazın içerisindeki parçaların üzerinde ince bir tabaka halini alır. Elbette markası veya modeli ne olursa olsun tüm klimaların içerisinde hava giriş bölümlerinde filtreleri mevcuttur.  Ancak filtreler zamanla tıkanır ve dolayısıyla klima cihazları ortama sıcak veya soğuk hava ile birlikte bakteri de salmaya başlar. Bu bakteriler aile bireylerinde sıklıkla tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olmaktadır. Enfeksiyon tedavisi devam ederken klimanın bu şekilde kullanımına da devam edilmesi rahatsızlığın uzun süre etkisini göstermesini beraberinde getirir. İşte klima ve sinüzit arasındaki yakın ilişki de bu noktada başlamaktadır. Uzun süren ve sık tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonları zamanla sinüzite neden olmaktadır.

Peki, sinüzit nedir? Belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunda yüz ile kafa kemiklerinin belirli bölgelerinde “sinüs” olarak adlandırılan boşluklar vardır. Sinüzit ise bu boşlukların iltihaplar ile dolmasıdır.  Burun tıkanıklığı başta olmak üzere burun ve geniz akıntısı, halk arasında “genizden konuşma” olarak adlandırılan konuşma şekli, koku alma duyusunun azalması, sık grip olmak ve baş ile kafa bölgesinde dolgunluk hissi sinüzitin en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar her 200 üst solunum yolu enfeksiyonundan birinin sinüzit ile sonuçlandığını veriler eşliğinde ortaya koymuştur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda klima ve sinüzit bağlantısını daha net almak da mümkün olabilmektedir. Oysa klimaların zamanında bakımdan geçirilmesi tüm bu risklerin devre dışı kalmasına olanak tanımaktadır. Kullandığınız klimanın markası ve modeli ne olursa olsun mutlaka bakıma gereksinim duyduğunun unutulmaması gerekmektedir.  Pek çok klima kullanıcısı cihazların iç ünite bölümünde yer alan filtrelerin düzenli olarak yıkanmasının bakım işlemi için yeterli olduğunu düşünmektedir. Oysa bu işlem yapılması gereken bakım çalışmasının sadece bir aşamasıdır. Klimaların özellikle iç ve dış ünite aksamının klima servisleri tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Klima servisleri ve uzman ekipler cihazların içini açarak tüm aksamı özel solüsyonlar ile temizlemektedir.  Bu solüsyonlar klima ve sinüzit oluşumuna neden olan bakterileri yok eder ve dolayısıyla cihazınız yeniden bulunduğu ortama temiz hava salmaya başlar.  Bu durum da hastalıklara davetiye çıkaran tüm bakterilerin oluşumunu geciktirecektir.

Klimaların hangi periyotlar ile bakımdan geçirilmesi gerektiği hem bulundukları mekana hem de marka ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Cihazınızı satın aldığınızda size verilen kullanım talimatında bakım periyodu hakkında bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda binaların alt katlarında bulunan klimaların toz ile daha fazla temas halinde olması nedeniyle daha sık bakımdan geçirilmesi gerekmektedir. Üst katlarda olan klimalar şayet sürekli sigara içilen ve toz bakımından zengin bir ortamda ise aynı sıklıkla bakım çalışmasının yapılması gerekiyor.

Etiketler:
klima sinüzit tedavi
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com