Klima Yangın Çıkarır mı

Paylaş
 

Antalya’da bir klimanın neden olduğu yangından sonra klima patlar mı? korkusu başladı.Panasonic  Klima Satış Müdürü Hakan Otyıldız, klimaların doğru kullanılması gerektiğini söyledi: “Klimaların montajlarının mutlaka yetkili servislerce yapılmış olması gerekmektedir. Klimalar için gerekli olan elektrik tesisatlarının, elektrik konusunda yetkin kişilerin hazırlanması gerekmektedir. Klimalar için özellikle topraklama yapılmış olmalıdır.”

Klimaların montajından önce yetkili servislerce keşif yapılarak uygun kapasite seçimi yapılması gerekiyor. Keşif sırasında iç ve dış ünitelerin montajlarının yapılacağı en uygun yerlerin belirlenerek kararlaştırılması da önem taşıyor. Dış ve iç üniteler arasında üretici firmalar tarafından verilmiş olan borulama mesafeleri, bakır boru ölçüleri, elektrik tesisat özellikleri gibi tüm konulara uyulması şart. Ayrıca montajların firmalarca yetkilendirilmiş olan yetkili servislerince yapılmış olması durumunda bu tür riskler ortadan kalkıyor.

Klima yangın çıkarır mı

Klima yangın çıkarır mı

Antalya’da bir evi kül etti

Geçtiğimiz ay yaşanan olayda, 68 yaşındaki Suzan Özkesici, Antalya’da kızıyla birlikte oturduğu dairenin salonundaki klimanın bomba gibi patlamasıyla kendini dışarı zor atmıştı. Patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle üst kattaki dairede mahsur kalanlarsa itfaiye ekibi tarafından kurtarıldı.

Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) Antalya Şubesi, yaptığı incelemeden sonra klimanın patlamadığını, içindeki kabloların yandığını açıkladı.

Uzmanlar, klimaların içinde yanıcı bir gaz bulunmadığını, ancak yangınla birlikte basınçlı boruların patlayarak yüksek bir ses çıkardığını belirtmişti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com