Klima Zehirlenmesi ve Freon

Konforumuzun vazgeçilmez unsuru olan klimalar zehirlenme açısından güvenilir olmakla beraber kaçak olduğu takdirde içerisinde bulunan gaz klima zehirlenmesi meydana getirir.
Klimalarda günümüzde kullanılan freon gazının çeşitleri olup en fazla kullanılanları freon 12, freon 22, freon 404 gazlarıdır.
Freon gazının diğer çeşitleri de bulunmakta olup bazıları zehirli olduğundan ve çevreye de zarar verdiğinden  bazı yerlerde kullanılmaları yasaklanmıştır.
Eskiden soğutma makinelerinde soğutucu akışkan olarak amonyak ve karbondioksit de kullanılmış olup günümüzde karbonmonoksit klima gibi soğutucu cihazlarda kullanılmamaktadır. Buna rağmen küçük alanların ve depoların soğutulmasında patlayıcı, yanıcı ve zehirli bir akışkan olan amonyak halen kullanılmaktadır.
Kokusuz, renksiz ve yanıcı olmayan freon gazı temas ettiği metalleri paslandırmayan gaz türüdür. Kloroflorokarbon veya hidrokloroflorokarbon formülleriyle tanınan gaz türüne göre yaklaşık -30 derecede kaynamakta -180/-200 derecelerde de donmaktadır.
R404 olarak da açıklanan freon 404’ün formülü CHCIF2 olarak gösterilmekte olup teknik standartlar bakımından mükemmeldir. Isı dengesi iyi olan gaz endüstriyel, ticari ve ev tipi klimalarda soğutucu gaz olarak kullanılmaktadır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com