Klimalarda Nem Alma Modu

Paylaş
 

Konforumuzu sağlayan klimalar, sadece ısıtma ya da soğutma amacıyla değil bulunulan ortamda iklimlendirme yapmak için de kullanılıyor. Klimalarda bulunan nem alma modu ise iklimdirmeyi sağlayan temel özelliklerden biri oluyor. İklimlendirmenin diğer özellikleri ise soğutma, ısıtma ve hava değişimi.
Yapılan araştırmalara göre insanlar için konfor bölgesi olarak tanımlanan alan nemin % 60 ila % 30 sıcaklığın ise 20 ila 27 derece olduğu ve temiz havalı bölgeler oluyor. Sıcaklık 20-27 dereceden az ya da çok ise insanlar rahatsız olmakta nem düzeyi de az olursa boğaz kuruluğu ya da gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara nem düzeyi fazla olursa da terin buharlaşmaması, bunaltıcı bir sıcaklık hissi ve uyku isteği gibi durumlara sebep olur.
Temiz hava için de toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilerek hava dolaşımı sağlanması klimanın iklimlendirme özelliğini tamamlayarak bulunulan ortamın konforlu ve havasının da kaliteli olmasını sağlar.

Klimalarda Nem Alma Modu

Klimalarda Nem Alma Modu

Klimalarda bulunan nem alma modu ile soğutma modları birbirine karıştırılmaktadır. Fakat nem alma modunda ortamın nem düzeyi, soğutma modunda ise ortamın sıcaklığı ayarlanır.
Klimanın nem alma modu açıldığında ortamın nemi tahliye edilerek uygun nem ortamı sağlanır.
Nem alma modunda termometre yerine nem ölçer kullanılmalıdır.
Özellikle nemli günlerde klimaların bu moda çalıştırılması cihazlardan en uygun şekilde yararlanmak için önemlidir.

 

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Nurdan dedi ki:

  ortalama 73 m2 evde ikamet ediyorum, evdeki nem oranı ~%65-70 arası ve nem oranını düşürmek için klimamı yoksa özel nem alma cihazımı tercih etmeliyim ? Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar, Nem alma cihazı almanız sizin için daha ekonomik bir seçim olacaktır. Fakat bu cihazlar klimalar gibi bulunduğu odanın nem oranını düşürür diğer odalarda daha az etkili olur bu sorunuda cihazı merkezi bir yere koyarak yada iki adet 10 lt alarak kısmen çözebilirsiniz. 70-80 m2 alanlar için 20 litrelik nem alma cihazlarının ortalama fiyatları kdv dahil 700-800 tl’dir. Klima almanızda sorunu çözer ayrıca ısıtma/soğutma içinde kullanırsınız, nem alma cihazındaki gibi suyunu boşaltmak zorunda kalmazsınız fakat 80 m2 alan için iyi bir klimanın maliyeti kdv montaj dahil 4-5 bin tl’dir.

 2. serdar dedi ki:

  Bodrum katında 25 m2 lik bir oda var, nem ölçerde nem oranı 90 gösteriyor. nem oranını 40-50 arasında tutabilmek için klimamı yoksa nem alma cihazımı uygundur.
  Teşekkürler.

 3. ahmet dedi ki:

  stüdya daire 40m2 9btu klima var ama kışın yinede küf oluyor nem alma cihazı da alsam etkili olur mu

  • Ali veli dedi ki:

   Forumlardan okudugum kadariyla klimalwr nemi en fazla 60 a dusurebiliyor. Kuf varsa 30 dan yukari tutmamalisiniz. Dolayisiyla nem alma cihazindan baskasi sizi kesmez

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com