Klimanın Zararları Nelerdir

Sıcak havalarda konforlu bir şekilde serinleme, soğuk havalarda da ısınma amacıyla üretilen klimalar yanlış kullanıldığı zamanlarda insanlara zarar da verebilmektedir.
Klimanın zararları arasında vücuttaki ısı değişiminin aniden gerçekleşmesinden kaynaklanan yani ani ısı değişikliklerinden kaynaklanan hastalıklar başta geliyor. Ani ısı değişimlerine maruz kalmamak için klimanın altında ya da tam karşısında bulunmamalıyız.  Ayrıca terli şekilde klimanın karşısına geçmek doğru değildir. İlk başta fark edilmez ama 2-3 saat sonra terli şekilde klima karşısına geçildiği için klima çarpması ya da kulunç denilen sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.
Klimanın sürekli kullanımı, uyurken klima kullanımı, klimaların temizlik ve bakımının yapılmadan kullanımı gibi hatalı kullanımlarda da insanlar zarar görebiliyor.
Çalışmasından dolayı nemli havayı çeken klimalar ortamdaki oksijeni de azaltmakta ve oluşan kuru hava insanlara zarar vermektedir. Bunun önüne geçmek için ortamda ağzı açık bulunan kaba konulacak bir miktar su nem dengesini sağlayacaktır.
Klimalar ortamda bulunan tozları ve mikroorganizmaları da içine çekmekte ve klimalarda bulunan filtre bunları tutarak dış havaya vermemektedir. Eğer klimaların temizliği zamanında yapılmaz, filtreler temizlenmezse tozlar ve mikroorganizmalar da dışarıya verileceğinden temiz havanın kirlenmesine ve insanlarda  solunum hastalıklarının yaşanmasına neden olur.
Hayatımızı kolaylaştıran klimalar zararlarından dolayı insanların bulunduğu yerin belli bir mesafesine monte edilmelidir.
Tavana monte edilen klimalarda direk insanlara hava üfleyecek şekilde monte edilmemelidir. Örneğin hastanelerde hastaların sıra beklediği koltuk ve benzeri yerlerin tam üstünde olmamalıdır.
Klimaların zararlarından korunmak için klimaları doğru kullanmalı, yazın serin kışın sıcak ortam yaratan konforun rahatlığını doyasıya yaşamalıyız.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com