Küf Mantarı Nedir?

Paylaş
 

Küf mantarları çevremizdeki yaşamın doğal birer parçasıdır. Üreme gözeleri ile çoğalırlar ve bu sporlara hemen her yerde olduğu gibi iç mekanlarda da rastlanmak mümkündür. Normal olarak zararsızdırlar. Ama küf mantarlarının miktarının belli bir yoğunluğun üzerine çıkması, bu mekanlarda yaşayan insanlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Yaşamak ve çoğalmak için küf mantarları bol rutubet ister.

Bina içlerindeki rutubetin artmasına sebep olarak şunları sayabiliriz.

 1. Rutubetin doğrudan içeri girmesi, örneğin:
 • Çatılardaki , yağmur oluklarındaki ve yağmur borularındaki arızalar,
 • Duvar çatlakları,
 • İnşaat işlerinin bitiminden sonra kurutma işleminin yeterince yapılmaması,
 • Boru patlaması ve ya sel felaketi gibi nedenlerle binaya su girmesi

2. Odada artan nemin yeterince dışarı atılmaması, ki bu da

 • Özellikle hava almayan ( yalıtımlı ) binalarda ısıtma ve havalandırmanın doğru yapılmaması ve havadaki nemin yoğunlaşması ile meydana gelen, özellikle eski binalardaki yetersiz ısı yalıtımı nedeni ile soğuk kalan duvarlarda rastlanan, çiy damlalarının oluşması ile ortaya çıkar. Eski ve yeni binalarda hatalı inşaadan dolayı oluşan ve içerdeki ısının kolayca dışarı kaçmasına neden olan belirli bölgelerde de su buharı yoğunlaşması görülür.

Binanın inşaatı sırasındaki ihmallerden ileri gelen hata ve eksikliklerin yanısıra, binada oturanların da iç mekanlardaki rutubet artışına katkıları olduğunu biliyoruz. Evlerin bilinçsizce yanlış havalandırılması ve günlük yaşamda çok rutubete sebep olan işler ( mesela yıkanmak, yemek pşirmek, çamaşır yıkamak, evde büyük akvaryumlar bulundurmak vs. ) , binalardaki nem oranının normalin üstüne çıkmasına neden olabilir. Özellikle de, eğer bina enerji tasarruf etmek amacı ile çok iyi bir ısı yalıtımı ile donatılmış ise, bir problem olarak karşımıza çıkar.

Her birimiz evimizdeki nem oranını kendimiz kontrol edebilriiz. Piyasada satılan kullanımı basit rutubet ölçüm aletleri ( higrometreler ) evlerdeki bağıl nem oranı hakkında bir fikir verebilir. Eğer küf mantarı tehlikesini azaltmak istiyorsak, bu oran daima, oda içindeki havada % 65-70, duvar yüzeyinde ise % 80 sınırında sınırını aşmayacak düzeyde olmalıdır.

Esaslı bir tadilattan geçirilereki pencereleri yalıtılmış binalarda, içerdeki ve dışardaki hava arasında gerçekleşmesi gereken doğal dolaşım azaltılmış  oluyor. Bu durumda, bina içi mekanlarda oluşan rutubetin, düzenli ve itinalı bir havalandırma yapılarak dışarı atılması gerekir.

Hem yeterli hava değişimini gerçekleştirebilecek hemde kışın ısı kaybını engelleyebilecek mekanik havalandırma sistemleri henüz gelişme aşamasında bulunmaktadır.

Image and video hosting by TinyPic

 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

 1. porch dedi ki:

  nem alma cihazı kullanın sorun çözülür bence

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com