Küf Milyonlarca Evde Olan Bir Sorun

Paylaş
 

Küf mantarlarının  „spor” denilen üreme gözeleri hayatımızın doğal bir parçasıdırlar ve her yerde bulunurlar. Bu sporlar gözle görünmeyecek kadar küçüktür ve normal olarak zararsızdırlar. Fakat mantar sporları iç mekanlarda belli bir yoğunluğun üstüne çıkarsa, bu hem insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir hem de bir eve çirkin bir görünüm verir. Almanya’da milyonlarca insanın evinde küf var ve bu durumda çoğu kişi nasıl davranacağını pek bilmiyor ve bunun sağlık sorunları yaratabileceğinden de haberdar değil.

Küf ne zaman kendini gösterir

Küf, siyah, beyaz, sarı veya yeşil noktalar halinde kendini belirtir ve soğuk, nemli yerlerde ortaya çıkar, örneğin üstten açılmış pencere etraflarında, soğuk ve nemli odalarda, dolap arkalarında veya soğuk dış duvarlarda. Küf mantarlarının gelişebilmeleri şu 3 faktörden kaynaklanıyor:

  1. nem (%65-70 üstüne çıktığında)
  2. ısı (odalar normalden daha soğuksa)
  3. besin kaynağı (ör. tahta, duvar kağıdı, duvar boyaları, döşeme halılar)

Küfün sağlığımıza zararları

Küf, çoğu zaman biz farkına varmadan evimizin kıyı ve köşelerinde büyür ve sağlığımıza zararlı zehirli maddeler üretir. Bu yüzden küf olan yerlere sakın çıplak elle dokunmayınız ve vücudunuzun hiçbir yerine gelmemesine dikkat ediniz. Fakat küf mantarlarının bünyesinde oluşan zehirli maddeler yinede havadan solunum yoluyla vücudumuza girerler ve sağlığımızı tehdit ederler. Küf, yüksek dozajlarda alerji, göz-burun ve boğazda yanma, iltihap, baş ağrısı veya yorgunluk gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Özellikle yatak odasında olan küfün mutlaka en kısa zamanda giderilmesi gerekir, yoksa ciddi sağlık sorunları çıkabilir.

Küfü önlemek için ne yapılabilir?

Evlerimizde her gün yüksek miktarda nem oluşur, örneğin nefes alıp verirken, yemek yaparken, çamaşır kuruturken, banyo yaparken (kişi başı günde ortalama 2-3 litre). Bu oluşan nemin havalandırma yaparak azaltılması gerekmektedir. Bunun için günde 2-3 kez pencereler tam açılıp bütün ev iyice havalandırılmalıdır. Evinizin nem oranını kontrol etmek için piyasada satılan bir nem ölçüm aletini (“Hygrometer”) kullanabilirsiniz. Eğer küf mantarı tehlikesini azaltmak istiyorsak, nem oranı sürekli %65in altında kalmalıdır. Ayrıca mobilyalarınızın duvardan en az 10 santimetre mesafeli olmasına dikkat ediniz.

Evinizde küf varsa mutlaka ev sahibinize bildirin!

Küfün oluşması eğer binanın yapım hatasından kaynaklanıyorsa, bundan ev sahibiniz sorumludur ve böyle bir durumda sizin hukuken kirayı düşürme hakkınız var. Eğer evinizde küf keşfettinizse, bunu mutlaka ev sahibinize bildirmeniz gerekir. Ev sahibiniz bir şey yapmıyorsa, tüketici merkezine (www.verbraucherzentrale-berlin.de ), sağlık dairesine (www.gesundheitsamt-berlin.de ) ya da kiracı derneğine (www.berliner-mieterverein.de ) başvurabilirsiniz. Sadece küf mantarını temizlemek yeterli değildir, çünkü sorun er veya geç yeniden ortaya çıkacaktır. Bu yüzden içerdeki nem miktarının neden küf oluşacak kadar yüksek olduğu araştırılmalıdır ve sorun uzmanlar tarafından kökünden çözülmelidir.

Küf hakkında daha geniş bilgiyi http://www.umweltbundesamt.de/uba-info-medien/mysql_medien.php?anfrage=Kennummer&Suchwort=3643 adresindeki

“İmdat! Evde küf var!” adlı Türkçe broşürde bulabilirsiniz.

Gülcan Nitsch 

Biyolog, Yeşil Çember Çevre Grubu Başkanı

 

 

 

Etiketler:
ev küf mantar sorun
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com