Nem Alma Cihazı Nasıl Çalışır

Bilindiği gibi konforlu yaşamın bir parçası olan klimalarda konfor bölgesi olarak adlandırılan sıcaklık değerleri 20-27 derece nem değerleri ise yüzde 30 – yüzde 60 arası oluyor.
Özellikle yemek yaparken ya da banyo ederken ortamdaki nem oranı artıyor. İnsanların terlemesi, nefes alıp vermesi hatta ortamda bulunan hayvan ya da bitkiler bile ortamın nem yoğunluğunu etkileyebiliyor.
Mekan içerisindeki yoğun nem belli bir süre sonra hem romatizmal hastalıklar başta olmak üzere sağlık hem de mekan duvarlarının içine işleyen rutubet, küf vb sorunlara yol açabiliyor.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için ortamdaki yoğun nemin emilmesini sağlayan nem alma cihazları kullanılıyor.
Nem alma cihazlarının çalışma prensibi cam yüzeyinin yoğunlaşmasına benziyor.  İçerisinde yüksek miktarda nem bulunduran hava, sahip olduğu sıcaklıktan daha düşük sıcaklığa sahip olan camın yüzeyine temas ettiriliyor. Bu sırada yoğuşma oluşuyor.
Nem alma cihazı üzerinde bulunan fan sayesinde ortamdaki hava çekilerek cihaz üzerinde bulunan soğutulmuş yüzeye temas ettiriliyor.
Bu havanın yoğuşmasını sağlıyor. Yoğuşan hava tekrar aynı ortama üfleniyor. Bu işlem sonucunda hava içindeki aşırı nem arıtılmış oluyor. Arıtma esnasında meydana gelen su, cihazın haznesinde toplanıyor veya tahliye hortumuyla ortamdan uzaklaştırılıyor.
Su haznede toplanıyorsa rezervuar olarak taşınabilir plastik kova kullanılıyor. Kova ile kullanımlarda suyun taşması otomatik kapanma özelliği sayesinde önleniyor.  Nem alma cihazı plastik kova dolduğunda sinyal veriyor ve yeniden kullanım için plastik kovadaki suyun dökülmesi gerekiyor.
Tahliye hortumu kullanıldığında ise su sürekli tahliye edildiği için cihaz sürekli çalışıyor ve plastik kovaya gerek kalmıyor.
Nem alma cihazlarında su çekme kapasitesi cihazların havanın içindeki suyu yoğunlaştırabilme kabiliyetidir ve havadaki fazla su yani yüksek nemin alınması su çekme kapasitesiyle doğrudan orantılıdır.
Klimalarda sıcaklık ayarı için derece kullanılırken havadaki nemin oranı için de higrostat değerleri ayarlanır. Higrostat, sensör ve amplifikatör denilen  parçalar iki farklı iletken metalden  oluşur. Parçalarda bulunan iki farklı metal havanın bağıl nemine göre cihazın açılması ya da kapanması yönünde sinyal gönderir.
Örneğin değer 50 olarak ayarlanmışsa ayarlanan değerin altına düştüğünde higrostat nem alma cihazını durdurur ayarlanan değerin üzerine çıktığında ise cihaz yeniden çalıştırılır.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com