Serinlerken Hasta Olmayın

Paylaş
 

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, yaz aylarında özellikle Akdeniz Bölgesinde serinlemek için tercih edilen klimaların kullanımı hakkında bilgiler verdi.

Evlerde, iş yerlerinde, AVM’lerde, okullarda, hastanelerde ve turistik tesislerde ısıtma ve soğutmada kullanılan klimanın seçiminden alımına, montaj yerine, kullanımına, bakımına kadar çok sayıda dikkat edilmesi gereken unsur olduğunun altını çizen Barut, “Yaşanılan ortamlarda bulunan ve gün geçtikçe yaygınlaşan split klimalar vasıtasıyla ortamı soğutmak ya da ısıtmak amacıyla dolaştırılan hava, bu mekânlarda bulunan insanların sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle klimaların bakımı ve kullanımı büyük önem taşımaktadır. Klimalar, ideal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır, küf mantarları oluşur. Baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner, astım gibi hastalıklara neden olur. Split klimalar, mevcut ortamdaki havayı sirküle ederek çalışır” dedi.

“Yılda iki kez bakım yapın”
Özellikle klimaların temizliğinin periyodik olarak yapılmasının sağlıklı bir yaşama kapı açacağını belirten MMO Şube Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Klimalarda ön filtre temizliğiyle yapılan bakım, klimanın performansını artırır. Ancak daha sağlıklı bir ortam havası teneffüs edebilmemiz için klimalara Antalya’da yılda en az iki kez, yaz ve kış mevsimlerine girmeden önce yetkili servislerce özel kimyasal temizleyici malzemelerle bakım yapılması gerekir. Ciğerlerimize giren havanın kapalı ortamlarda soluyoruz ve çoğu kez, kapalı ortamların havası açık ortamlara göre yaklaşık 10 kat’a kadar daha kirli olabiliyor”.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli?

Barut, klimalara yapılacak periyodik bakım, aynı zamanda klimanın insan sağlığını olumsuz etkilemesini önleyerek klimanın kullanım ömrünü de artıracağını ifade ederek şunları ekledi:

“Klima ihtiyacı olan vatandaşlarımız mutlaka ısıtma soğutma işi yapan klima mağazalarına danışıldığı takdirde en doğru klima seçimini yapmış olacaklardır. Evin cephesine, kaçıncı kat olduğuna ve izolasyonuna göre klima tavsiyesinde bulunabilirler. Bu öneriler ışığında alınan klimalar oda ısı ihtiyacı kapasitesine uygunluğu belirlenerek alınacağı için enerji tüketimi için de önem bir yol kat edilmiş olur. Biz MMO olarak, “inverter” teknolojisi olan ve kullanılan enerjiyi yaklaşık %20-%40 tasarrufa çeviren klimaların tercih edilmesini öneriyoruz”.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com