Sezonsal Verimlilik Nedir

Paylaş
 

Çevresel etkilerin azaltılması ve enerji tasarrufu performansının artırılması amacıyla Avrupa ülkeleri, Eco Dizayn Direktifi (ERP) uyarınca 2013 itibarıyla yeni bir enerji verimliliği kriterine geçiş yapmaya hazırlanıyor. Buna göre klimalarda mevcutta kullanılan “nominal verimlik” yöntemi, yerini “sezonsal verimlilik”e bırakacak. Klimaların nomimal enerji verimliliğini gösteren A sınıfı, B sınıfı gibi enerji etiketleri de bundan sonra  yerini sezonsal verimlilik etiketlerine bırakacak.

Nominal verimlilik yöntemi ile cihazların enerji perfomansı sembolik sıcaklıklara (6°C -35°C) paralel ölçümlenirken, “sezonsal verimlilik” kriterlerine göre yapılan ölçümlerde cihazların gerçek hayatta kullanılan sıcaklık değerlerine eş değer enerji verimlilikleri belirleniyor. Yani nominal verimlilik, bir klimanın nominal koşullarda ne kadar verimli çalıştığını gösterirken, sezonsal verimlilik, bir klimanın tüm bir soğutma veya ısıtma sezonu boyunca ne kadar verimli çalıştığını net olarak ortaya koyuyor.

“Sezonsal Verimlilik” yöntemi ile iklimlendirme cihazlarının en çok kullanılan sıcaklık değerlerine göre performanslarının ölçümlenmesi ve gerçek enerji verimliliklerinin tespit edilmesiyle, çevresel etkilerinin de en aza indirilmesi hedefleniyor.

sezonsal verimlilik

Sezonsal Verimlilik

Eco-Dizayn Direktifi Nedir?

Avrupa’da iklimlendirme ürünleri için 2013 yılında yürürlüğe girecek Eco-Dizayn Direktifi, enerji kullanan ürünlerin tamamı için minimum enerji verimlilik seviyesini belirler. Bu da Avrupa’daki split klima pazarının tamamını daha yüksek enerji tasarrufu seviyelerine yönlendirilecektir. Dolayısıyla inverter olmayan cihazlar ileri dönemlerde azalarak bitecektir.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

DMCA.com